Zázračná záchrana: Dva dni po zemetrasení v Indonézii vytiahli spod trosiek malého chlapca

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Záchranné práce po zemetrasení v Indonézii, pri ktorom zahynulo najmenej 271 ľudí, komplikuje hrozba zosuvov pôdy. Záchranárom sa vo štvrtok napriek sťaženým podmienkam podarilo spod trosiek zrútenej budovy vyslobodiť 5-ročného chlapca, informuje portál The Guardian.

Od hlavných otrasov pritom v čase záchrany medzitým uplynulo už takmer 48 hodín, čo je čas považovaný za kritickú hranicu, kedy ešte je šanca, že nájdu preživších.

Chlapca, ktorý okrem drobných poranení neutrpel žiadne vážnejšiu ujmu na zdraví, podľa úradov zachránil matrac, pod ktorým ležal.

Prečítajte si tiež:

Azka, ako znie meno dieťaťa, bol vyhladovaný, no pri vedomí a pokojný. „Už je na tom dobre, nie je zranený,“ uviedol jeden z príbuzných Salman Alfarisi (22), ktorý malého chlapca odniesol do provizórneho stanu na parkovisku pred nemocnicou v meste Cianjur.

Chlapcova matka toľko šťastia nemala, jej rodina uviedla, že je medzi obeťami zemetrasenia.

Tamojšie úrady uviedli, že stále evidujú najmenej 40 nezvestných, no s pribúdajúcim časom sa ich šance na prežitie zmenšujú.

Väčšina obetí sú deti

Epicentrum plytkého zametrasenia bolo v horskej oblasti pri meste Cianjur (vysl. "čiandžur"), ležiacom v rovnomennej oblasti a zhruba 100 kilometrov južne od hlavného mesta Jakarta, v ktorom bol zemetrasenie taktiež citeľné.

Otrasy vychádzali z hĺbky približne 10 kilometrov. V meste meste Cianjur napáchali vážne škody, zničili a poškodili množstvo budov a v oblasti vyvolali zosuvy pôdy, ktorá zavalila prinajmenšom jednu dedinu.

Prečítajte si tiež:

Zosuvy pôdy a náročný terén komplikujú aj záchranné práce. V oblasti po zemetrasní zaznamenali vyše 100 dotrasov a tiež výpadky elektrického prúdu. Záchranárom pomáhajú aj stovky policajtov.

Šéf indonézskych záchranárov Henri Alfiandi uviedol, že problémom je rozľahlosť zasiahnutej oblasti vrátane poškodených ciest vo vidieckych lokalitách. „Väčšina z obetí sú deti, keďže o 13.00 h boli stále ešte v škole," dodal. K mnohým úmrtiam došlo podľa úradov v dôsledku toho, že ľudia uviazli pod troskami zrútených budov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prírodná katastrofa

Dôležité udalosti