Pomôžte Ukrajincom prežiť zimu bez elektriny a kúrenia. Tu je zoznam vecí, ktoré potrebujú najviac

Pomôžte Ukrajincom prežiť zimu bez elektriny a kúrenia. Tu je zoznam vecí, ktoré potrebujú najviac
Čašník a čašníčka svietia mobilnými telefónmi v reštaurácii počas výpadku elektriny v Kyjeve. Zdroj: TASr/AP Photo/John Leicester

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine uplynulo deväť mesiacov. Prichádza zima a s ňou aj mínusové teploty. Rusko od októbra cieli na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Intenzívnymi útokmi poškodili zhruba polovicu z nej, bez elektriny, kúrenia či vody sú milióny ľudí a potrebujú pomoc.

„Keď máme mínusové teploty, desiatky miliónov ľudí bez elektriny, bez kúrenia, bez vody, tak toto je zjavný zločin proti ľudskosti,“ povedal v súvislosti s útokmi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Problematické nie je len fungovanie bežných domácností, ale aj nemocníc či škôl.

Pomôcť môžu aj Slováci. Odhaduje sa, že naliehavo potrebuje humanitárnu pomoc 15,7 milióna ľudí na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Čím pomôcť?

Nezisková organizácia Depaul Slovensko pomáha od februára, a to najmä v oblastiach Chersonu, Zakarpatia a Charkova, uviedla pre TVNOVINY.sk Zuzana Kuľhová z organizácie.

Zbierky vždy prispôsobujú aktuálnym potrebám Ukrajincov. Trvanlivé jedlo a hygienické potreby sú užitočné vždy. V posledných týždňoch však zháňajú kvôli mínusovým teplotám aj teplé oblečenie, spacáky či deky.

Pomôže, ak svoju pomoc zaradíte do kategórií. Ak v krabici nesiete teplé oblečenie pre dievčatá od šesť do desať rokov, je vhodné to na krabicu napísať v ukrajinčine.

V súvislosti s opakujúcimi sa výpadkami elektriny potrebujú aj sviečky či powerbanky a generátory elektrického napätia. Generátor je nákladným zariadením, prispieť preto môžete aj finančne a z vyzbieraných peňazí ich zaobstará organizácia.

Kamión s materiálnou pomocou, ktorú vyzbierali, odchádza z ich skladov minimálne raz týždenne. Sklady majú v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul na Ivanskej ceste 32 v Bratislave.

Nocľaháreň je otvorená každý deň v týždni 24 hodín. Pomoc je preto možné odniesť kedykoľvek.

Pomoc za čiarou

Organizácia Depaul Slovensko prepožičava svoje sklady aj Matúšovi Valkovi, ktorý v prvých dňoch vojny na Ukrajine odštartoval projekt Pomoc za čiarou. V začiatkoch evakuoval zdravotne znevýhodnených ľudí, v súčasnosti na Ukrajinu pravidelne vozí vyzbieranú materiálnu pomoc.

Veci, ktoré Slováci Ukrajine darovali, zbiera cestou po Slovensku. Ak k nim chcete prispieť, okrem skladov v Bratislave môžete svoju pomoc odniesť aj do logistického centra Slovenského Červeného kríža v Nových Zámkoch na ulici Letomostie 3.

V Banskej Bystrici do Centra materiálnej pomoci na ulici Komenského 12. V Spišskej Belej do Belianskej kaviarne na Hviezdoslavovej 10 a v Prešove Dobrovoľnému hasičskému zboru na ulici Hviezdoslavova 22.

Dobrovoľní hasiči píšu, že okrem vyššie spomenutých položiek potrebujú aj zápalky, plienky pre deti a seniorov, lieky a obväzy a krmivo pre mačky a psy.

Dvadsaťpäťročná Anastasia Pyroženkovová si svieti, keď kráča na 21. poschodie vo výškovom paneláku v Kyjeve. Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Kravchenko

Vecných zbierok je málo

Materiálne zbierky pomoci pre Ukrajinu sú mimoriadne kapacitne a logisticky náročné. Nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá Ukrajine pomáha od prvých dní vojny, nemá v súčasnosti žiadne informácie o veľkých materiálnych zbierkach u nás.

Ide o výrazný kontrast v porovnaní so situáciou, ktorá na Slovensku nastala v prvých mesiacoch invázie, keď sa zbierky bežne konali aj v nákupných centrách. Pomoc jednotlivcov je preto dôležitá, a to nielen v kontexte prichádzajúcej zimy.

Iniciatívu často preberajú samostatní dobrovoľníci, ako vyššie spomínaný Matúš Valko, ktorí chodia na Ukrajinu na vlastnú päsť. Pomôcť preto dokáže už aj zdieľanie informácií o tom, kde a akým spôsobom sa zbierky na Slovensku konajú, pripomína organizácia Človek v ohrození.

Prečítajte si tiež:

Prispieť môžete aj niekoľkými eurami

Finančne môžete Ukrajincom prispieť aj prostredníctvom organizácie Človek v ohrození. „Pravidelne mapujeme terén a poznáme potreby ľudí v núdzi. Za finančné rady vieme adresne nakúpiť vo väčšom množstve potrebnú pomoc,“ uviedla Simona Stískalová zo spomenutej organizácie. 

Pre Ukrajinu ku dňu 25.10.2022 vyzbierali 8 858 069 EUR. „Aktuálne sa zameriavame na pomoc pri prerábaní budov a miestností pre dôstojnejšie bývanie. Budovy sú vlhké, studené a zničené. Dodávame teplé oblečenie, deky, generátory či ohrievače. Zároveň začíname s distribúciou dreva na kúrenie pre 300 rodín a naša pomoc bude neustále pokračovať,“ priblížila Stískalová.

Ďalšie finančné zbierky nájdete napríklad na crowdfundingovej platforme Donio, kde si môžete prečítať aj o príbehoch konkrétnych ľudí, za ktorými vaša pomoc poputuje.

Zima môže opäť zvýšiť počet ľudí migrujúcich v rámci Ukrajiny, ako aj mimo nej. S vlnou ľudí utekajúcich pred vojnou a zimou by malo rátať aj Slovensko. „Aby ľudia prežili zimu, budú musieť migrovať za podmienkami, ktoré im to umožnia,“ uviedla Stískalová.

O tom, že sa Ukrajina mení na temnú a mrazivú zem bez prúdu, si pozrite aj reportáž z Televíznych novín z 23.11.: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti