Vojna na Ukrajine má už teraz jedného víťaza, fabriky na výrobu zbraní zaznamenávajú rekordné tržby

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vojna na Ukrajine má už teraz jedného víťaza. Je ním zbrojársky priemysel. Fabriky na výrobu zbraní zaznamenávajú rekordné tržby. V budúcnosti očakávajú, že sa ešte zvýšia.

Biznis, ktorý nemôže byť stratový. Výroba pušiek, nábojov a iného vojenského vybavenia zažíva zlaté časy. Dopyt po výzbroji je momentálne najväčší od čias studenej vojny. 

Príležitosť si nechcú nechať ujsť ani mnohé zbrojárske firmy v bývalom východnom bloku. Hnacím motorom ich úspechu je hlavne vojna na Ukrajine. Od začiatku ruskej invázie poskytli Kyjevu najväčšiu vojenskú pomoc USA a Spojené kráľovstvo. Na treťom mieste sú Poliaci. 

„Pre ukrajinské fabriky vyrábame súčiastky, ktoré oni využívajú vo svojich zariadeniach. Okrem toho poskytujeme kompletnú výrobu výzbroje a vojenského vybavenia pre Ukrajinu,“ povedal Generálny riaditeľ Polish armaments group Sebasian Chwalek.

Prečítajte si tiež:

Poľská zbrojovka je jedným z najaktívnejších partnerov Kyjeva. V porovnaní s obdobím pred vojnou na Ukrajine, plánujú zdvojnásobiť svoje investície do výroby zbraní a vojenskej techniky. Sumy sa pritom pohybujú v miliardách. 

„Podľa môjho názoru v najbližších desiatich - pätnástich rokoch sa zvýši požiadavka na zbrojárske firmy nielen v Európe, ale po celom svete,“ dodal Chwalek.

V rámci bývalého východného bloku nabral zbrojársky priemysel druhý dych aj v Českej republike, ktorá je deviatym najväčším dodávateľom zbraní pre Ukrajinu. Námestník českého ministerstva obrany Tomáš Kopečný uviedol, že pre český obranný priemysel je konflikt na Ukrajine a česká pomoc ukrajinským obrancom niečo, čo Česká republika nezažila ostatných 30 rokov.

Prečítajte si tiež:

„Nie je to len o tom, že tento rok bude absolútnym rekordom vo vývoze vojenské materiálu. Je to aj o tom, že sa historicky môžeme dostať k technológiám a k spolupráci s jedným z najväčších zbrojných priemyslov,“ povedal.

Ukrajina dostala od českých výrobcov zbrane a vojenské vybavenie v hodnote vyše dve miliardy eur. Väčšinou išlo o komerčné dodávky. V porovnaní s celkovým objemom peňazí, ktoré v podobe výzbroje putujú na Ukrajinu, je to ale len zlomok. Podľa Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku celková pomoc Kyjevu v rátane humanitárnej dosiahla od konca februára do októbra vyše 93 miliárd eur. Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti