Zahraničné

Alžbeta II. je chudobná. Má posledný milión

Kráľovná Alžbeta.
Kráľovná Alžbeta. Zdroj: Profimedia.sk/ iDNES.cz/ Lenka Hatašová

Nemá ani na opravu strechy.

Britská kráľovná má problém, aký by zrejme očakával len málokto. Peniaze, ktoré každoročne dostáva od svojich podaných sa jej nejako príliš rýchlo rozkotúľali. Najnovšie jej tak hrozí, že nebude mať ani na opravu Buckinghamského paláca, do ktorého zateká.

Pravda je neúprosná. Také finančné problémy, akým v súčasnosti čelí Alžbeta II. nezažila ešte ani v jednom roku svojho kraľovania. Na rezervnom účte jej zostal posledný milión libier.

„Minulý rok pritom dostali z peňazí daňových poplatníkov 31 miliónov libier a nebol to ich jediný zdroj príjmu," povedala predsedníčka výboru pre verejné záležitosti Margaret Hodge

Odborníci vinia poradcov

Za to, že sa kráľovská rodina ocitla v takej zlej situácia môžu podľa britských poslancov jej poradcovia. Tí celé roky veľmi zle hospodárili. Za všetko svedčí aj fakt, že zatiaľ čo pred 13 rokmi mala kráľovná na rezervnom účte 35 miliónov, dnes má posledný milión.

„Kráľovská rodina musí začať nutne spolupracovať s ministerstvom financií, aby mali lepšiu predstavu o tom ako hospodáriť s peniazmi a šetriť," dodáav.

Teraz by sa pritom kráľovnej peniaze veľmi zišli. Alžbeta II. nutne potrebuje investovať do opráv Buckinghamského paláca a svojho hradu Windsor. Je neverejným tajomstvom, že do jej veľkolepého sídla v Londýne zateká. Keď prší zamestnanci vraj musia na podlahu podkladať hrnce a utierať vzácne sochy a rámy od vody.


LONDÝN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.