Americký Pentagón zriadil v Poľsku opravovňu poškodených ukrajinských diel

Americký Pentagón zriadil v Poľsku opravovňu poškodených ukrajinských diel
Ukrajinské delostrelectvo pri Chersone. Zdroj: Profimedia.sk

Americká armáda zriadila v Poľsku zariadenie, v ktorom sa opravujú delá ukrajinskej armády poškodené počas bojov. Informovala o tom v sobotu poľská agentúra PAP s odvolaním sa na správy amerického denníka The New York Times (NYT).

V opravovni zriadenej na území Poľska sa vymieňajú hlavne húfnic západnej výroby, ktoré sú opotrebované v dôsledku intenzívneho nasadenia do bojov na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

„Proces opravy zbraní v Poľsku, o ktorom sa doposiaľ neinformovalo, začal v uplynulých mesiacoch,“ napísal v piatok (25.11.) NYT.

Americký denník v tejto súvislosti pripomenul, že hlavne niektorých húfnic, ktoré dodali západné krajiny Ukrajine, sú až šesť metrov dlhé a vážia tisíce kilogramov. To prakticky znemožňuje ich výmenu priamo na bojovom poli.

Výmenu opotrebovaných delových hlavní považuje Velenie americkej armády v Európe (US EUCOM) za svoju „prioritu“, a preto zriadilo spomínanú opravovňu na území Poľska, ktoré hraničí s Ukrajinou.

Prečítajte si tiež:

„Ukrajinskí vojaci každý deň vypália na ruské ciele tisíce kusov delostreleckej munície, pričom využívajú moderné kanóny, ktoré im dodali USA a ich spojenci. Ale tieto zbrane sa po mesiacoch nadmerného používania zničia, alebo sú poškodené či zničené v priebehu bojov,“ napísal The New York Times.

S odvolaním sa na správy amerických a ukrajinských predstaviteľov denník uviedol, že už desiatky diel ukrajinskej armády museli byť z toho dôvodu stiahnuté z boja za účelom opráv, napísala agentúra PAP.

Pozrite si aj reportáž o Ukrajincoch, ktorí utekajú z krajiny pre nedostatok vody, tepla a svetla.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti