Prelomový objav, univerzálna vakcína proti chrípke je na dosah, tvrdia lekári

Prelomový objav, univerzálna vakcína proti chrípke je na dosah, tvrdia lekári
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Vedcom z Pensylvánskej univerzity sa podarilo vyvinúť vakcínu, ktorá by mala byť účinná proti všetkým 20 známym typom chrípky. Od praxe ju delí už len pár testov. Informuje o tom britský spravodajský portál BBC.

„Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť vakcínu, ktorá by ľuďom poskytla základnú úroveň imunitnej pamäte na rôzne kmene chrípky,“ povedal jeden z vývojárov, vedec Scott Hensley. „Keď príde ďalšia chrípková pandémia, bude oveľa menej úmrtí,“ dodal.

Nová vakcína vraj vyvolala v testovacej fáze, v ktorej sa aktuálne nachádza, vysoké hladiny protilátok. Tie by mohli výrazne obmedziť nie len šírenie chrípky, ale aj jej následky.

Prečítajte si tiež:

​V súčasnosti využívaná vakcína ponúka podľa odborníkov nižšiu ochranu. „Je ťažké vytvoriť účinné prepandemické vakcíny, pretože nie je isté, ktorý podtyp vírusu chrípky spôsobí ďalšiu pandémiu,“ dodávajú v odbornom časopise Science, v ktorom publikovali výsledky svojej štúdie. Tie sú údajne veľmi sľubné, vedci však ešte nedošli k výsledným testom.

„A hoci naznačujú ochrannú kapacitu proti všetkým podtypom chrípkových vírusov, nemôžeme si byť istí, kým nebudú vykonané klinické štúdie na dobrovoľníkoch,“ dodávajú lekári. 

Potenciál v novej vakcíne však vidí aj Estanislao Nistal Villan, virológ z Univerzity San Pablo. „Vakcína by mohla byť veľmi užitočná v prípade vypuknutia pandémie nového chrípkového vírusu,“ dodal.

A v testovacej fáze je aj kombinovaná vakcína proti covidu a chrípke. Pozrite si archívnu reportáž zo 6. novembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti