Zahraničné

Za 8 minút miliarda dolárov! Takýto obrat dosiahol čínsky e-shop

Deň nezadaných prispel k rekordným tržbám
Deň nezadaných prispel k rekordným tržbám Zdroj: AP

Čínskej spoločnosti sa podarilo predať tovar za miliardy dolárov počas jedného dňa

Osem minút! Presne toľko času stačilo internetovému obchodu Alibaba, aby dosiahol takýto predajný výkon. E-shop podobajúci sa na dobre známy Amazon alebo eBay prekonal počas čínskeho dňa výpredajov svoje rekordné tržby.

Za prvých osem minút kupujúci na tejto stránke minuli viac ako 1,4 miliardy dolárov. Za 24 hodín to už bolo 14,3 miliárd. V porovnaní s minulým rokom, kedy počas týchto výpredajov portál dosiahol 9-miliardovú tržbu, ide o rekordný nárast. Informoval o tom Business Insider.

Stalo sa tak počas „Dňa nezadaných" (Single´s Day) je najväčší deň online nákupov na svete, ktorý pripomína americký „Čierny piatok" (Black Friday). Počas neho čínske internetové obchody spúšťajú pre svojich zákazníkov jedny z najväčších zliav v roku.

História siaha až do roku 1990, Alibaba od roku 2009

História Dňa nezadaných siaha do roku 1990, kedy vznikol ako reakcia na americký Deň svätého Valentína. Koná sa každoročne 11. novembra a jeho zámerom je potešiť osamelé srdcia lacnými nákupmi.

Alibaba sa do nákupnej horúčky zapojila v roku 2009, keď riaditeľ spoločnosti Daniel Zhang prišiel s myšlienkou radikálne znížiť ceny počas jedného dňa. Odvtedy sa deň stal najväčším nákupným 24-hodinovým online maratónom na svete a rozšíril sa medzi 400 000 outletov, z ktorých mnohí v tento deň dostávajú viac objednávok ako bežne za mesiac.

Predpokladá sa, že celoročné tržby čínskeho nákupného obra dosiahnu tento rok okolo 20 miliárd dolárov.

PEKING/tvnoviny.sk, jd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti