Štrajk v Rakúsku ochromil železničnú dopravu, týka sa aj spojení so Slovenskom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Železničná doprava v Rakúsku vrátane cezhraničnej sa v pondelok na 24 hodín zastavila. Dôvodom je štrajk železničných zamestnancov, ktorým sa nepodarilo so zamestnávateľmi dohodnúť na zvýšení platov. Informuje agentúra APA a rakúska verejnoprávna stanica ORF. Zasiahne to aj spojenie na Slovensko.

Štrajk potrvá do polnoci a podľa štátnej železničnej spoločnosti ÖBB sa týka všetkých vlakových spojov. V krajine počas dňa funguje autobusová doprava a mestská hromadná doprava vrátane metra vo Viedni, nie však regionálne, diaľkové ani prímestské vlaky (S-Bahn). Nepremáva ani náhradná autobusová doprava s výnimkou linky spájajúcej hlavné mesto s letiskom Viedeň-Schwechat (CAT).

Štrajk zasiahne aj Slovensko

„Upozorňujeme cestujúcich, že pred, počas, ale i po štrajku môže dochádzať k výrazným obmedzeniam, odriekaniam a meškaniam vlakov. Rovnako aj po štrajku môžu byť vlaky zmeškané, prípadne odrieknuté až dokým nepríde k nábehu na riadnu pravidelnú prevádzku. Taktiež môžu vznikať nepravidelnosti v prevádzke priamych vozňov na sieti ÖBB, ktoré môžu mať vplyv aj na zahraničných železničných dopravcov,“ varuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

ZSSK zároveň upozorňuje, že vlaky z Bratislavy do Viedne nebudú nateraz vôbec vypravené.

Prečítajte si tiež:

​​Dopravcovia už vopred upozornili na možné problémy najmä v mestských aglomeráciách. Na vjazdoch do miest sa ráno tvorili väčšie zápchy než obvykle, no obavy z dopravného chaosu sa nepotvrdili. Spoločnosť ÖBB vyzvala cestujúcich, aby cesty, ktoré nie sú nevyhnutné, v pondelok odložili, prípadne vyhľadali alternatívne možnosti dopravy. Automotoklub ÖAMTC odporučil vodičom, aby sa dohodli na spoločnom cestovaní v jednom aute alebo pracovali z domu. ÖBB tiež upozornila, že k ojedinelým výpadkom spojov môže dôjsť aj v utorok.

V Rakúsku podľa ÖBB obvykle denne premáva približne 8000 osobných a nákladných vlakov rôznych dopravcov. Každý deň v krajine prepravia asi milión cestujúcich. Celodenný varovaný štrajk prišiel po tom, ako cez víkend neuspelo v poradí piate kolo rozhovorov o kolektívnej zmluve pre zhruba 50.000 zamestnancov približne 65 železničných dopravcov. Vzhľadom na 11-percentnú infláciu žiadajú pracovníci zvýšenie miezd v priemere o 12 percent, zamestnávatelia im ponúkajú 8,4 percenta.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 19.10.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti