Obrovská vlna odporu voči covidovým reštrikciám v Číne. V krajine cenzurujú aj futbalové MS

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Číňania od minulého týždňa protestujú v uliciach a na univerzitných campusoch mnohých veľkých miest vrátane Pekingu a Šanghaja. Ide o najväčšiu vlnu protestov od prodemokratických zhromaždení v roku 1989.

Demonštrácie vypukli v reakcii na smrtiaci požiar v čínskom regióne Sin-ťiang, ku ktorého tragickým následkom zrejme prispel aj lockdown.

Futbaloví priaznivci len s rúškami

Futbaloví priaznivci po celom svete mohli v pondelok sledovať oslavy fanúšikov Ghany pri víťazstve svojho národného tímu nad Južnou Kóreou na majstrovstvách sveta v Katare, avšak čínska televízia prinášala iné zábery, než mohol sledovať zvyšok sveta – vystrihávala totiž fanúšikov bez rúšok.

Namiesto záberov na oslavujúcich fanúšikov Ghany či smutných priaznivcov juhokórejského tímu – ktorí boli bez rúšok – prinášala čínska televízia zábery na lavičku jedného či druhého tímu.

Štátna televízia si podľa BBC dáva pozor, aby nesprostredkovala zábery zo zvyšku sveta, ktorý postupne upúšťa od opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Na záberoch zachytávajúcich davy fanúšikov síce vidno ľudí bez rúšok, avšak čínska televízia si dáva pozor, aby v detailných záberoch neukazovala osoby bez rúška či respirátora.

Chceme slobodu, tvrdia študenti

Desiatky ľudí sa v pondelok zhromaždili na jednom z najväčších univerzitných kampusov v Hongkongu, aby vyjadrili svoj nesúhlas s prísnymi proticovidovými opatreniami vo zvyšku Číny.

„Chceme slobodu, nie testy DNA. Sme občania, nie otroci," hlásali transparenty na proteste. Väčšina protestujúcich držala pred tvárou hárok papiera, podobne ako demonštranti v iných častiach Číny.

Európska vysielacia únia odsúdila zastrašovanie novinárov

Európska vysielacia únia (EBU) v pondelok odsúdila „neprijateľné" zastrašovanie spravodajských štábov informujúcich o protilockdownových protestoch v Číne.

Televízia BBC informovala, že jedného z jej redaktorov zadržala a zbila polícia počas protestov v Šanghaji. Redaktora švajčiarskeho telerozhlasu RTS napadla polícia počas živého vstupu. Ďalším novinárom z médií patriacich pod EBU sa čínske bezpečnostné zložky vyhrážali alebo im bránili v natáčaní.

Prečítajte si tiež:

OSN a USA vyzvali Čínu, aby rešpektovala právo na protesty

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v pondelok apeloval na Čínu, aby nezatýkala ľudí len za to, že sa zúčastňujú na pokojných protestoch voči prísnym proticovidovým opatreniam čínskej vlády. Právo Číňanov demonštrovať obhajovali aj Spojené štáty.

„Vyzývame (zodpovedných čínskych) predstaviteľov, aby reagovali na protesty v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv. Nikto by nemal byť svojvoľne zadržiavaný za pokojné vyjadrenie svojho názoru," povedal novinárom hovorca OHCHR Jeremy Laurence.

Dodal, že širšia diskusia v rámci celej čínskej spoločnosti - najmä s mladými ľuďmi - by mohla pomôcť pri formovaní verejných politík, ktoré by tak mohli byť lepšie pochopené a tým i efektívnejšie.

Washington dodal, že proticovidové opatrenia v Číne zahŕňajúce tvrdé lockdowny považuje za neprimerané. Spojené štáty sa domnievajú, že pre Peking bude veľmi náročné zabrániť šíreniu covidu prostredníctvom jeho stratégie nulovej tolerancie covidu.

Prečítajte si tiež:

Protesty zasahujú aj akciové trhy

Ázijské akciové trhy zaznamenali v pondelok pokles, keď burzy reagovali na vývoj v Číne, kde sa zdvihla vlna odporu voči prísnym vládnym opatreniam proti ochoreniu COVID-19.

Protesty vo viacerých čínskych mestách, na ktorých účastníci žiadali ukončenie tvrdých protipandemických opatrení vlády, ako aj politické slobody, vyvolali na trhoch obavy z dôsledkov pre druhú najväčšiu ekonomiku sveta.

Rastúce napätie sa odrazilo na vývoji ázijských trhov, najmä čínskych. Hlavný index hongkonskej burzy Hang Seng klesol o 1,8 % a hlavný index burzy v Šanghaji zaznamenal na záver obchodovania pokles o 0,8 %.

Pokles zaznamenali aj burzy v Tokiu, Sydney, Soule, Singapure, Jakarte, Bangkoku či vo Wellingtone. Napríklad hlavný index burzy v Tokiu Nikkei 225 uzatvoril pondelkové obchodovanie poklesom o 0,4 % a obchodovanie ukončil na úrovni 28.162,83 bodu.

V niektorých mestách zmiernili proticovidové opatrenia

Samosprávne orgány v niektorých čínskych mestách v pondelok zmiernili opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Oficiálne to však neuviedli do spojitosti s prebiehajúcimi rozsiahlymi protestmi proti lockdownom, informuje TASR na základe správy britskej televízie Sky News.

Pekinská mestská samospráva oznámila, že pred bytovky, v ktorých bývajú osoby nakazené covidom, už nebudú inštalovať špeciálne vstupné brány zabraňujúce pohybu osôb.

V Kantone, ktorý je najnovším epicentrom nákazy v Číne, sa podľa miestnych úradov už niektorí obyvatelia nebudú musieť podrobovať hromadnému testovaniu.

V prevažne moslimskej provincii Sin-ťiang na severozápade sa v priebehu tohto týždňa otvoria prevádzky, ktoré úrady považujú za relatívne menej rizikové z hľadiska šírenia nákazy. Opäť bude fungovať aj autobusová doprava.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.