Zahraničné

Islamský štát potvrdil, že jeho vodca je mŕtvy. Hovorca extrémistickej skupiny oznámil meno nástupcu

Islamský štát potvrdil, že jeho vodca je mŕtvy. Hovorca extrémistickej skupiny oznámil meno nástupcu
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Vodcu militantnej skupiny Islamský štát (IS), Iračana abú Hasana al-Hášimího al-Kurašího, ktorého smrť oznámil hovorca organizácie v stredu, zabili ešte v októbri povstalci v južnej Sýrii, oznámila americká armáda. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Takzvaný kalif IS zahynul v polovici októbra počas operácie Slobodnej sýrskej armády v provincii Dar'á, spresnilo vo vyhlásení Ústredné velenie armády USA (CENTCOM). Washington považuje Slobodnú sýrsku armádu za súčasť sýrskej opozície. Podľa CENTCOM ide o "ďalší úder" pre túto extrémistickú skupinu.

Vodca militantnej skupiny Islamský štát (IS), Iračan abú Hasan al-Hášimí al-Kuraší. Zdroj: Profimedia.sk

Novým vodcom IS sa podľa hovorcu militantnej skupiny stal abú al-Husajn al-Husajní al-Kuraší. Z arabského kmeňa Kurajšovcov pochádzal prorok Mohamed, takže aj kalifovia IS musia pochádzať z tohto kmeňa.

Islamský štát v roku 2014 ovládol veľké časti územia Sýrie a Iraku, na ktorých následne vyhlásil kalifát. V Iraku utrpel porážku v roku 2017 a v Sýrii o dva roky neskôr. Spiace bunky tejto sunnitskej militantnej organizácie však naďalej vykonávajú útoky v oboch krajinách a aj inde vo svete.

Predchádzajúci vodca IS abú Ibráhím al-Hášimí al-Kuraší zahynul po tom, čo vo februári počas útoku amerických špeciálnych jednotiek v sýrskej provincii Idlib sám odpálil bombu. Podobným spôsobom vlastnou rukou zahynul v roku 2019 v Idlibe aj prvý kalif IS abú Bakr al-Baghdádí.

Ďalšie aktuálne správy zo zahraničia si môžete pozrieť v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti