Ukrajina chce náboženskú nezávislosť na Rusku, vyhlásil Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj si prezrel zničené budovy v meste Vyšgorod na predmestí Kyjeva.
Volodymyr Zelenskyj si prezrel zničené budovy v meste Vyšgorod na predmestí Kyjeva. Zdroj: TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Ukrajina podnikne kroky, aby zaviedla obmedzenia voči náboženským organizáciám v krajine, ktoré sú prepojené s Ruskom. Vo svojom videopríhovore to vo štvrtok večer povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje AFP.

„Rada národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) poverila vládu, aby predložila (parlamentu) návrh zákona o zákaze aktivít náboženských organizácií na Ukrajine, ktoré sú prepojené s centrami vplyvu v Rusku,“ vyhlásil Zelenskyj. Stalo sa tak po tom, čo sa na zasadnutí rady pre bezpečnosť spomínali mnohé fakty o prepojení náboženských kruhov a Ruska, doplnil.

Prečítajte si tiež:

​Predstavitelia Ukrajiny zodpovední za bezpečnosť štátu by mali podľa slov Zelenského "zintenzívniť opatrenia na identifikáciu a boj proti podvratným aktivitám ruských špeciálnych služieb v náboženskom priestore na Ukrajine." Zelenskyj podľa agentúry DPA povedal, že Ukrajina musí obhajovať svoju nezávislosť aj v náboženskej oblasti. „Nikdy nikomu nedovolíme, aby si postavil impérium vo vnútri ukrajinskej duše,“ zdôraznil.

Ruský patriarcha Kirill je dôležitým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Rusko obviňuje Ukrajinu, že sa snaží obmedzovať náboženskú slobodu.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 1.12.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti