Rodičia z Nového Zélandu odmietajú, aby lekári pri operácii syna použili krv očkovaných. Dieťaťu ide o život

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Rodičia z Nového Zélandu nechcú dovoliť, aby bola pri operácii srdca ich dieťaťa použitá krv darcov, ktorí boli očkovaní proti koronavírusu. A to aj napriek tomu, že ich štvormesačnému synovi ide o život. „Nechceme krv, ktorá je znečistená očkovaním,“ povedal otec. O prípade informuje denník The Guardian.

Samotní rodičia v rozhovore s aktivistom proti očkovaniu priznali, že ich dieťa má ťažkú stenózu (zúženie) pľúcnej chlopne a operáciu potrebuje „takmer okamžite“.

Novozélandská zdravotná služba podala na súd žiadosť o opatrovníctvo štvormesačného dieťaťa. Pokiaľ jej súd vyhovie, lekári by na vykonanie zákrokov s krvou darcov nepotrebovali súhlas rodičov.

Prečítajte si tiež:

​Výskumy ukazujú, že vakcíny na prevenciu závažných ochorení a úmrtí na COVID-19 sú mimoriadne bezpečné a účinné, pričom milióny ľudí na celom svete sú zaočkované.

Novozélandská krvná služba (NZBS), zodpovedná za darcovstvo či správu krvi, pripomína, že akákoľvek vakcína proti COVID-u sa v krvi rozloží krátko po injekcii. Darovaná krv sa počas spracovania tiež filtruje, takže akékoľvek stopové množstvá, ktoré môžu byť stále prítomné, nepredstavujú podľa nej pre príjemcov žiadne riziko.

„Neoddeľujeme ani neoznačujeme krv na základe stavu očkovania darcu proti COVID-19,“ uviedla NZBS. Dodáva, že neexistuje žiadny dôkaz, že predchádzajúce očkovanie ovplyvnilo kvalitu krvi na transfúziu.

Prečítajte si tiež:

​​V stredu (30.11.) sa rodičia a zástupcovia nemocnice stretli na súde. Rodičov prišla podporiť asi stovka odporcov očkovania.

Právnik nemocnice Paul White na súde tvrdil, že dieťa s týmto ochorením by za bežných okolností operovali už pred týždňami. Právnička páru Sue Greyová, známa pre svoj odmietavý postoj k očkovaniu, však argumentovala, že rodičia pre svoje dieťa chceli lepšiu starostlivosť, než akú mohol poskytnúť štát.

Podľa akademičky z University v Otagu Josephine Johnstonovej je nezvyčajné, že by podobný prípad končil až na súde. Podľa nej je to pre obe strany stresujúce a obe chcú konať v najlepších záujmoch dieťaťa, ale nezhodujú sa na postupe.

„Ale má to svoje hranice a toto je jeden z tých tragických prípadov, keď má táto hranica následky na život a smrť,“ dodala Johnstonová.

Súdny prípad je ešte len na začiatku. Súd určil dátum urgentného vypočutia, ktoré by sa malo konať v utorok (6.12.).

Pozrite si aj archívnu reportáž z Televíznych novín z 27.11.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti