Indonézia chce zaviesť trest odňatia slobody za nemanželský sex

Indonézia chce zaviesť trest odňatia slobody za nemanželský sex
Protest indonézskych aktivistov proti navrhovanej zmene zákonov v trestnom zákonníku v roku 2019. Zdroj: Profimedia

Očakáva sa, že indonézsky parlament onedlho schváli nový trestný zákonník, ktorý bude trestať aj pohlavný styk mimo manželstva, informuje The Guardian. Úradníci potvrdili, že za nemanželský sex bude hroziť odňatie slobody až do výšky jedného roka. Pred uzavretím manželstva má byť zakázané aj spolužitie.

Legislatívna úprava tiež zakáže urážanie prezidenta či štátnych inštitúcií a vyjadrovanie akýchkoľvek názorov, ktoré sú v rozpore so štátnou ideológiou Indonézie. Za urážku prezidenta majú hroziť až tri roky za mrežami.

Prečítajte si tiež:

Minimum zmien po protestoch

Námestník indonézskeho ministra spravodlivosti Edward Omar Sharif Hiariej pre Reuters uviedol, že má parlament daný trestný zákonník schváliť 15. decembra. „Sme hrdí na to, že máme trestný zákonník, ktorý je v súlade s indonézskymi hodnotami,“ povedal námestník.

Odporcovia legislatívy tvrdia, že sa novou úpravou zrušia liberálne reformy prijaté po páde autoritárskeho vodcu Suharta v roku 1998.

V roku 2019 mal byť schválený predchádzajúci návrh tohto zákonníka. Po celej krajine však vyvolal protesty, do ktorých sa zapojili desaťtisíce demonštrantov. Kritici tvrdia, že sa v zákonníku odvtedy urobilo len minimum zmien.

Zmeny sa týkajú napríklad ustanovenia, ktoré by mohlo umožniť zmenu trestu smrti na doživotie po 10 rokoch dobrého správania. Bez úpravy však ostala trestnosť potratov s výnimkou obetí znásilnenia, ako aj trest odňatia slobody za „čiernu mágiu“.

O revidovanej verzii trestného zákonníka sa diskutuje od vyhlásenia nezávislosti Indonézie od Holanďanov v roku 1945.

Indonéziou nedávno otriaslo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo desiatky mŕtvych. Viac sa dozviete v zázname z Televíznych novín z 21.11.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.