Zahraničné

Taliani uzavreli prípad brutálnej vraždy študentky

Amanda Knox
Zdroj: SITA

Obhajoba zdôraznila presvedčenie o Knoxovej nevine.

Odvolací súd v talianskej Florencii sa dnes viac ako 11 hodín zaoberal prípadom brutálnej vraždy 21-ročnej britskej študentky Meredith Kercherovej, ku ktorej došlo v Perugii v novembri 2007. Prokuratúra žiadala pre obžalovanú Američanku Amandu Knoxovú (26) 30 rokov väzenia a pre jej bývalého talianskeho priateľa Raffaele Sollecita (29) o štyri roky menej.

Sudcovia a porotcovia napokon vo večerných hodinách vyniesli v kauze už celkovo štvrtý verdikt, v zmysle ktorého sú obaja obžalovaní vinní a odsudzujú sa na tresty väzenia. Amanda Knoxová by si mala odpykať trest 28,5 roka nepodmienečného odňatia slobody, jej expriateľ strávi za mrežami 25 rokov.

Obvinená je doma v USA

Hlavná obžalovaná Amanda Knoxová v súdnej sieni chýbala, celý proces pred odvolacím súdom sledovala doma v americkom Seattli, jej expriateľ bol však osobne prítomný, s výnimkou vynesenia rozsudku.

Obhajoba ešte dnes, využijúc záverečnú reč, zdôraznila presvedčenie o Knoxovej nevine. Advokát Carlo Dalla sa vyjadril, že očakáva vynesenie rozsudku pokojne, pretože podľa jeho slov nie je možné odsúdiť kohokoľvek len preto, že je "možno vinný". Práve preto navrhol oslobodenie svojej mandantky.

Zdroj: SITA

Prokurátor Alessandro Crini už skôr v súdnej sieni detailne zdôvodnil, prečo je dvojica z jeho pohľadu vinná. Okrem iného povedal, že obaja bodali nožmi do obete, ktorú držal na 16 rokov odsúdený Afričan Rudy Guede. Ten ju pri tom navyše zneužil. Páchatelia boli pod vplyvom drog a alkoholu, zdôraznil prokurátor a dodal, že Kercherovú zavraždili po tom, čo volala o pomoc a mali pocit, že ju musia umlčať.

Američanku odsúdili v roku 2009 na 26 a jej komplica na 25 rokov väzenia, oboch však súd vyššej inštancie v roku 2011 oslobodil. Taliansky najvyšší súd v marci 2013 tento oslobodzujúci verdikt zrušil a nariadil obnovu konania. Obžalovaná občianka USA sa mohla vrátiť do vlasti.

Taliansko požiada Spojené štáty americké o Knoxovej vydanie zrejme až po tom, ako rozsudok nadobudne právoplatnosť. Ktorýkoľvek zo zainteresovaných sa totiž proti nemu môže odvolať na najvyšší taliansky súd.

Knoxová bývala v inkriminovanom čase s obeťou a podobne ako Sollecito, pre ktorého platí s okamžitou platnosťou zákaz vycestovania z Talianska, patrila od začiatku vyšetrovania medzi podozrivých.

FLORENCIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.