NOVÉ: Časť kométy ISON možno prežila let okolo Slnka

Kometa storočia zrejme zanikla
Zdroj: YouTube

Kométa "naďalej prekvapuje".

Vedci skúmajú zábery z vesmíru s cieľom zistiť, či malá časť kométy ISON prežila blízky prelet okolo Slnka, informovala dnes agentúra AP.

Vo štvrtok večer sa zdalo, že veľký kus skaly a ľadu sa rozpadol, keď prelietal okolo Slnka. Nové zábery z dnešného dňa však ukazujú pruh svetla, ktorý podľa niektorých hodnotení môže pochádzať zo zvyškov kométy C/2012 S1, známej tiež ako ISON.

"Vyzerá to, že aspoň malá časť ISON-u ostala vcelku," uviedol na svojom blogu solárny výskumník americkej armády Karl Battams. Upozornil však, že aj v prípade, keby zvyšok mal pevné jadro, nemusí prežiť dlho.

Zdroj: YouTube
Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorá kométu ISON už vo štvrtok večer v správe na Twitteri pochovala, dnes dopoludnia konštatovala, že kométa "naďalej prekvapuje".

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Kométa ISON sa priblížila k Slnku viac než väčšina týchto vesmírnych telies - do vzdialenosti niečo nad 1,8 milióna kilometrov. Objavili ju v septembri 2012 a vedci odhadovali, že má približne 4,6 miliardy rokov a k Slnku smerovala z okraja slnečnej sústavy približne päť miliónov rokov, dodáva agentúra DPA.WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti