Čína po vlne odporu zmierňuje covidové obmedzenia. Počet prípadov sa pritom blíži k rekordom

Čína po vlne odporu zmierňuje covidové obmedzenia. Počet prípadov sa pritom blíži k rekordom
Čínski policajti zatýkajú demonštranta počas protestu proti covidovým opatreniam v čínskom Šanghaji Zdroj: TASR/AP

Zmierňovanie koronavírusových reštrikcií v Číne naberá na obrátkach. V Pekingu v piatok odstránili mnohé kabíny, v ktorých ľudí testovali na Covid-19.

Mesto Šen-Čen po vzore iných miest oznámilo, že už od ľudí, ktorí dochádzajú do práce, nebude vyžadovať negatívne výsledky testov.

Denné počty prípadov sa v Číne pritom v posledných týždňoch pohybovali blízko rekordov, pripomína The Guardian.

Masívna vlna odporu

Čínska komunistická vláda dlhodobo uplatňuje stratégiu nulovej tolerancie ochorenia Covid-19, ktorej súčasťou sú prísne lockdowny a karanténne opatrenia, ako aj hromadné testovania.

Napriek tomu v posledných týždňoch počet prípadov nákazy koronavírusom začal dosahovať rekordné úrovne.

Rastúca nespokojnosť obyvateľstva s dlhodobými obmedzeniami prerástla počas minulého víkendu do masových protestov, ktoré sa zo Šanghaja a Pekingu rozšírili do mnohých ďalších miest po celej Číne.

Na viacerých miestach sa pôvodne proticovidové protesty zmenili na prejavy nesúhlasu voči čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a vládnucej komunistickej strane. Podľa pozorovateľov ide o vôbec najväčšiu vlnu odporu verejnosti od nástupu Si Ťin-pchinga k moci v roku 2012.

Viacero čínskych miest po protestoch oznámilo uvoľnenie protiepidemických opatrení.

Prečítajte si tiež:

Aj domáca karanténa

V Pekingu zatvorili mnohé testovacie kabíny po tom, čo hlavné mesto prestalo vyžadovať negatívne výsledky testov ako podmienku pre vstup na miesta, ako sú supermarkety.

Od pondelka sa bude toto pravidlo vzťahovať aj na metro. Na mnohých iných miestach, napríklad na úradoch, táto požiadavka aj naďalej platí.

Niektoré štvrte hlavného mesta zverejnili na sociálnych sieťach pokyny, ako umiestniť pozitívne prípady do domácej karantény. Ide o prelomový krok, keďže oficiálne usmernenia posielajú chorých ľudí do centrálnej karantény.

Prečítajte si tiež:

Opatrenia chce zmierňovať aj vláda

Čínsky prezident Si Ťin-pching naznačil, že vláda by mohla zmierniť doterajšie prísne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Uviedli to v piatok nemenovaní európski predstavitelia, podľa ktorých sa takto vyjadril počas štvrtkových rokovaní s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v Pekingu.

Čínsky líder údajne odpovedal, že obyvatelia Číny sú už po troch rokoch pandémie „frustrovaní“. Zároveň však tvrdil, že na protestoch sa zúčastňujú hlavne študenti a tínedžeri.

Šéf Európskej rady Si Ťin-pchingovi navrhol, že Čína by mohla nasledovať príklad EÚ a bojovať proti šíreniu koronavírusu skôr pomocou očkovania než zavádzaním lockdownov a karantén.

Si Ťin-pching následne údajne naznačil možnosť zmiernenia proticovidových reštrikcií.

„V Číne je už dominantný omikron..., ktorý nie je taký smrtiaci, čo otvára cestu k väčšej otvorenosti v oblasti reštrikcií, ako sme to už videli v niektorých (čínskych) regiónoch," povedal čínsky líder Michelovi podľa európskych predstaviteľov citovaných agentúrou AFP.

O protestoch v Číne si pozrite aj záznam z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti