Británia zatkla bohatého ruského podnikateľa pre podozrenie z prania špinavých peňazí

Britská polícia
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Britské úrady zatkli bohatého ruského podnikateľa na základe podozrení z prania špinavých peňazí. Ide o súčasť úsilia Británie narušiť zločinecké aktivity oligarchov a ďalších osôb prepojených s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informuje o tom agentúra AP.

Britská Národná kriminálna agentúra (NCA) podnikateľa (58) zatkla ešte vo štvrtok 1. decembra. Jeho meno však neuviedla.

Zadržaný bol na základe podozrení z prania špinavých peňazí, sprisahania s cieľom dopustiť sa krivej výpovede a sprisahania dopustiť sa podvodného konania voči britskému ministerstvu vnútra, píše AP.

Zatkli troch mužov

NCA uviedla, že viac než 50 príslušníkov špeciálnej jednotky sa vo štvrtok zúčastnilo na razii v dome tohto podnikateľa v Londýne, ktorý má hodnotu niekoľko miliónov libier.

Úrady na mieste zhabali viacero digitálnych zariadení a „značné“ množstvo finančných prostriedkov v hotovosti.

Úrady zatkli aj ďalšieho muža, ktorého spozorovali v priestoroch podnikateľovho domu s taškou, v ktorej boli tisíce libier v hotovosti. Na inom mieste v Londýne bol zadržaný aj tretí muž, píše AP.

Všetkých troch však neskôr prepustili na kauciu, píše na svojej webovej stránke stanica BBC.

Prečítajte si tiež:

Generálny riaditeľ NCA Graeme Biggar v sobotňajšom vyhlásení uviedol, že oddelenie NCA Combatting Kleptocracy Cell (CKC), ktoré vyšetruje možné trestné činy oligarchov, zaznamenáva v tejto oblasti významné úspechy.

„Budeme aj naďalej využívať všetky dostupné právomoci a postupy s cieľom narúšať túto hrozbu," uviedol Biggar.

Británia, USA, EÚ a ďalšie krajinu - v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine - spolupracujú s cieľom obmedziť prísun peňazí pre Putinov režim. Británia zaviedla sankcie voči viac než 1300 jednotlivcom a spoločnostiam vrátane 120 bohatých podnikateľov, píše AP s odvolaním sa na údaje britskej vlády.

Pozrite si aj archívny záznam z Televíznych novín o záhadných úmrtiach ruských oligarchov z apríla tohto roka:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti