Na indonézskom ostrove Jáva vybuchla sopka Semeru. Úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti

Na indonézskom ostrove Jáva vybuchla sopka Semeru. Úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti
Sopka Semeru na indonézskom ostrove Jáva v nedeľu vybuchla a vychrlila oblaky horúceho popola. Zdroj: Profimedia

Sopka Semeru na indonézskom ostrove Jáva v nedeľu vybuchla a vychrlila oblaky horúceho popola. Úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti a nariadili evakuáciu okolitých dedín. Informuje o tom agentúra AFP.

Po erupcii dosiaľ nehlásili žiadne obete ani zranenia, indonézsky úrad vulkanológie však varoval obyvateľov, aby sa nepohybovali vo vzdialenosti ôsmich kilometrov od krátera.

Semeru sa nachádza na východe ostrova Jáva približne 800 kilometrov od indonézskej metropoly Jakarta. Je to najvyššia hora na tohto hlavnom ostrove krajiny.

Prečítajte si tiež:

Japonské úrady vydali varovali pred vlnami cunami, ktoré by mohli dosiahnuť ostrovy Mijako a Jaejama v prefektúre Okinawa, informovala agentúra Kjódó.

Sopka Semeru naposledy vybuchla pred rokom. O život vtedy prišlo najmenej 51 ľudí. Pri erupcii pokryli bahno a popol celé ulice a početné domy, útočisko muselo vyhľadať takmer 10.000 ľudí.

Indonézia sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne, čo spôsobuje vysokú sopečnú a seizmickú aktivitu. V súostrovnej krajine juhovýchodnej Ázie sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek.

Indonézsky ostrov Jáva zasiahli krátko po sebe aj dve zemetrasenia. O zemetrasení zo soboty (3.12.) si prečítate v tomto článku.

Pred dvoma týždňami ostrov zasiahlo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo viac než 320 životov, viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.