Čínsky prezident odmieta západné vakcíny, prípady pritom dosahujú takmer rekordnú úroveň

Čínsky prezident odmieta západné vakcíny, prípady pritom dosahujú takmer rekordnú úroveň
Demonštrant reaguje po tom, ako ho zatkli čínski policajti počas protestu proti covidovým opatreniam v čínskom Šanghaji 27. novembra 2022. Zdroj: TASR/AP Photo

Čínsky prezident Si Ťin-pching nie je ochotný prijať západné vakcíny napriek problémom, ktorým jeho krajina čelí v súvislosti s covidom. A hoci nedávne protesty v Číne nie sú hrozbou pre vládu komunistickej strany, mohli by ovplyvniť jeho osobné postavenie.

Uviedla to v sobotu riaditeľka spravodajských služieb USA Avril Hainesová, informovala agentúra Reuters.

Mestá opatrenia zmierňujú

Nové prípady nákazy koronavírusom v Číne dosahujú takmer rekordnú úroveň. Niektoré mestá však zmierňujú opatrenia týkajúce sa testovania a karantén po tom, ako vládna stratégia „nulovej tolerancie" covidu vyvolala prudké spomalenie ekonomiky a verejné protesty.

Hainesová vo vystúpení na konferencii o obrane v Kalifornii povedala, že napriek sociálnym a ekonomickým dôsledkom koronakrízy Si „nie je ochotný prijať lepšiu vakcínu od Západu a spolieha sa na čínsku vakcínu, ktorá nie je ani zďaleka taká účinná proti (variantu) omikron".

Prečítajte si tiež:

„Protesty a reakcie na ne sú v rozpore s naratívom, ktorý (Si) rád vykresľuje, a to že Čína je oveľa efektívnejšia pri riadení štátu," uviedla Hainesová.

Čína neschválila žiadnu zahraničnú vakcínu proti COVID-19 a používa len vlastné očkovacie látky, ktoré sú podľa niektorých štúdií menej účinné. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na možné vysoké riziká uvoľňovania preventívnych opatrení, približuje Reuters.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nereagovalo na nedeľňajšiu žiadosť o vyjadrenie k záležitosti, dodáva agentúra.

O masívnych protestoch v Číne si pozrite aj záznam z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti