Zahraničné

„Nečakaná“ hrozba Ruska. Výskum odhalil, čo ich zabíja

Alkohol
Zdroj: Shutterstock.com

Až 25 percent ruských mužov zomrie pred dosiahnutím veku 55 rokov.

Vysoké percento predčasných úmrtí obyvateľov Ruska má na svedomí predovšetkým alkohol. Tvrdí to najnovšia štúdia moskovského centra pre výskum rakoviny, britskej Univerzity v Oxforde, Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) a francúzskych vedcov.

Výskum je údajne najrozsiahlejší a najkomplexnejší svojho druhu v histórii krajiny a publikovali ho v piatok v prestížnom medicínskom časopise The Lancet. Až 25 percent ruských mužov zomrie pred dosiahnutím veku 55 rokov, pričom väčšinu z týchto úmrtí má na svedomí alkohol, najmä vodka.

Zdroj: Shutterstock.com

Pre porovnanie, v Británii je to asi sedem percent. Medzi príčinami smrti vedie zlyhanie pečene a otrava alkoholom. Veľké množstvo Rusov však podľa výskumníkov zahynie aj pri „barových bitkách", ktoré má mať na svedomí takisto alkohol.

Výskum uskutočňovali na vzorke až 151-tisíc dospelých Rusov v troch mestách krajiny počas viac ako desiatich rokov. Za toto obdobie zahynulo až 8000 skúmaných Rusov. Ruský prezident Vladimir Putin v snahe bojovať proti rozšírenému alkoholizmu v krajine v roku 2013 podpísal zákon, ktorý obmedzuje predaj piva v stánkoch.

Zdroj: Shutterstock.com

Jeho predchodca na čele Kremľa a súčasný premiér Dmitrij Medvedev zase v júli 2011 odobril dodatky k zákonom o alkohole, ktorými preklasifikoval pivo na liehovinu. Rusko má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jednu najvyšších spotrieb alkoholu na svete. V roku 2011 štúdia WHO ukázala, že každé piate úmrtie medzi ruskými mužmi a šesť percent úmrtí u žien súvisí s nadmernou konzumáciou alkoholu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.