Oxfordský slovník vyhlásil slovo roka. Tentoraz sa s ním ľahko stotožní aj väčšina Slovákov

Oxfordský slovník vyhlásil slovo roka. Tentoraz sa s ním ľahko stotožní aj väčšina Slovákov
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Sony Herdiana

Britské vydavateľstvo Oxford Dictionaries vyhlásilo frázu „Goblin mode“ za slovo roka 2022. Prvýkrát v histórii o tom v hlasovaní rozhodla verejnosť, ktorá mala na výber z troch výrazov, informuje portál BBC.

Goblin mode (režim Goblina) je podľa dictionary.com „slangový výraz pre spôsob správania, ktorý sa zámerne a neskrývane poddáva zvykom a činnostiam bez ohľadu na súlad so spoločenskými normami alebo očakávaniami“. Ľudia v režime Goblina sú doma, nesprchujú sa, celý deň sú v pyžame a pred spaním jedia čokoládu a chipsy.

Táto fráza technicky existuje už od roku 2009, ale naplno ožila až v roku 2022, pretože takmer všetci ľudia na chvíľu prejdú do goblinieho režimu.

Prečítajte si tiež:

​Výsledok hlasovania bol jednoznačný. Za víťazné slovo roka hlasovalo až 93 percent hlasujúcich. Na výber mali aj slová metaverse (platforma, ktorá prepája fyzický a virtuálny svet a má byť budúcnosťou internetu) a hashtag #Istandwith, ktorý je navrhnutý tak, aby pomohol zvýšiť solidaritu pre veci na sociálnych sieťach.

Konkurenčný slovník Collins English Dictionary predtým vyhlásil za svoje slovo roka výraz „permacrisis“, ktorý sa používa na označenie veľmi dlhého krízového obdobia.

V Británii sa slovo permacrisis ujalo v súvislosti s obdobím politickej a spoločenskej nestability a udalosťami uplynulých rokov, ako boli brexit, pandémia covidu-19, vojna na Ukrajine, hospodárska a klimatická kríza, píše The Guardian.

Merriam-Webster: Slovom roka 2022 je "gaslighting"

Merriam-Webster, najstarší americký vydavateľ slovníkov, pred pár dňami prišiel s vlastným slovom roka "gaslighting" . Podľa tejto spoločnosti sa vyhľadávanie daného slova na jej webovej stránke v roku 2022 zvýšilo o 1,7 percenta, informovala spravodajská stanica BBC News.

„Gaslighting" je čin alebo praktika hrubého zavádzania niekoho, najmä v záujme vlastného prospechu.

„V tejto dobe dezinformácií - falošných správ, konšpiračných teórií, twitterových trollov a deepfake materiálov - sa slovo gaslighting stalo slovom našej doby,“ uviedla spoločnosť Merriam-Webster vo svojom pondelkovom vyhlásení.

„Zaujímavé je, že záujem o toto slovo nebol spôsobený žiadnou konkrétnou udalosťou,“ uviedol šéfredaktor spoločnosti Peter Sokolowski. "Bolo to slovo, ktoré ľudia vyhľadávali každý jeden deň v priebehu tohto roka," dodal.

S koncom roka prichádza čas bilancovania. V nasledujúcej reportáži sa dozviete, ktoré mená pre deti boli najpopulárnejšie:


      

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti