VIDEO: Poľský kňaz poúčal veriacich, čím ho majú pohostiť, keď im príde po Vianociach požehnať

VIDEO: Poľský kňaz poúčal veriacich, čím ho majú pohostiť, keď im príde po Vianociach požehnať
Kňaz počas príhovoru. Zdroj: reprofoto: YouTube/naTemat.pl

Na internete sa objavilo video, na ktorom poľský kňaz Kazimierz Cichoń v kostole v obci Przegendza, ktorá leží asi 330 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Varšava, dáva veriacim netypické inštrukcie.

Hovorí im o tom, že čím ho majú pohostiť, až za nimi príde po Vianociach domov, aby im požehnal. Rovnako tak ich upozorňoval, že nebude jesť v každej domácnosti a že musí dodržiavať diétu.

Zároveň doplnil, že ak to nie je vyložene blízko, majú pre neho a pre miništrantov prísť autom desať minút pred návštevou a potom ich zaviezť naspäť.

„Čo sa týka jedla, rád sa najem, ale nie v každej domácnosti, nezvládnem jesť u každého, ani v každej druhej domácnosti,“ upozorňuje duchovný.

Ten pije len obyčajný čierny čaj bez akýchkoľvek dodatkov. „Ešte taký slabší, to je jediné, čo pijem,“ hovorí.

V prípade večere by uvítal studenú obloženú misu, pretože z nej si vyberie, čo môže jesť. Pečivo chce obyčajné biele.

„Pokiaľ ide o nejaké koláče, najlepšia je bábovka alebo niečo kysnuté, ľahko stráviteľné,“ vysvetlil.

Hovorca katovickej arcidiecézy Tomasz Wojtal pre televíziu TVN24 povedal, že pohostenie pre kňazov nie je súčasťou ich návštev po domácnostiach veriacich.

„Neexistujú v tejto veci presné pravidlá,“ povedal.

V súvislosti so záujmom médií, aký Cichoń vyvolal, hovorca podotkol, že je dobré predvídať, aké následky môžu mať rôzne výpovede uvedené na verejnosti.

TVN24 na svojich internetových stránkach uviedla, že Cichoń počas omše nepreberal len „prízemné“ otázky týkajúce sa dopravy a pohostenia, ale pripomínal veriacim, že najdôležitejšia pri jeho návšteve je spoločná modlitba.

Podľa portálu rybnik.naszemiasto.pl sa ľudia Cichona zastávajú ako pobožného kňaza a dobrého a slušného človeka. Myslia si, že sa snažil predísť nepríjemnej situácii, ale nedokázal to šikovne povedať.

Pozrite si archívnu reportáž zo Slovenska o tom, ako kňaz zneužíval maloletú.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti