Veľkú Britániu desí rýchle šírenie zákernej infekcie. Podľahlo jej už najmenej deväť detí

Veľkú Britániu desí rýchle šírenie zákernej infekcie. Podľahlo jej už najmenej deväť detí
Ilustračná snímka lekára. Zdroj: shutterstock.com/ Evgeny Atamanenko

Situácia začína byť náročná. Za necelý mesiac totiž zomrelo vo Veľkej Británii najmenej deväť detí v dôsledku infekcie, ktorú spôsobuje streptokok A. O deviatej obeti médiá informovali len v utorok (6. 12.)

Rodičia sa preto obávajú rýchleho šírenia nákazy v školách. Pred neobvykle vysokým výskytom streptokoku A varujú aj tamojší lekári a úrady.

„Miera infekcie je až trikrát vyššia než pred pandémiou v rovnakom ročnom období,“ napísala na svojom profile na Twitteri poradkyňa britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Susan Hopkinsová.

Ako píše The Guardian, v týždni od 14. do 20. novembra v Británii hlásili 851 prípadov, kým v predošlých rokoch to bolo v priemere 186 prípadov za rovnaké obdobie. Zvýšený výskyt sa prejavuje najmä u detí mladších ako 10 rokov.

Prečítajte si tiež:

​Príznaky ochorenia sú obvykle mierne. Medzi ne patrí horúčka, bolesť svalov, zvracanie a bolesť v krku.

Vo výnimočných prípadoch však môže bacil preniknúť hlbšie do tela a spôsobiť život ohrozujúce problémy, ako je otrava krvi.

Dôvodom rýchleho šírenia nákazy vraj môžu byť aj lockdowny počas pandémií koronavírusu. Počas nich sa tiež mala znížiť imunita detí voči obvyklým ochoreniam.

Britská stanica Sky News v pondelok (5. 12.) informovala o úmrtí ôsmeho dieťaťa. Má ísť o žiaka základnej školy Morelands v Waterlooville v grófstve Hampshire.

Nestály výskyt

Mikrobiológ Simon Clarke, ktorý pôsobí na univerzite v Readingu, uviedol, že výskyt streptokokových infekcií skupiny A nie je stály.

Podľa neho sa podobne ako v prípade covidu vyskytujú vrcholy a poklesy počtu prípadov. „V poslednom čase sa vyskytlo viac prípadov, než by sme očakávali, ale môže to byť štatistický výkyv,“ upozornil Clarke.

Zdôraznil, že pri rýchlej diagnóze je infekcia liečiteľná antibiotikami a hospitalizácia je nutná len v extrémnych prípadoch.

„Očakávam však, že sa v nasledujúcich týždňoch a pravdepodobne aj v mesiacoch objavia ďalšie prípady,“ varoval Clarke.

Podľa Iana Jonesa, odborníka na infekčné ochorenia z univerzity v Readingu je však príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či je tohtoročná epidémia streptokoka A obzvlášť závažná.

Na záver tiež upozornilna neobvyklé načasovanie. „Je príliš zavčasu, aby sme predpokladali, že to bude zlý rok, ale zdá sa jasné, že vrchol sa z leta presunul na jeseň,“ uzavrel Jones.

Pozrite si aj video o nebezpečných infekciách.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti