Kuričov aj inštalatérov poslali na front. Rusi, trpiaci v 30-stupňových mrazoch, ochutnali vlastnú medicínu

Kuričov aj inštalatérov poslali na front. Rusi, trpiaci v 30-stupňových mrazoch, ochutnali vlastnú medicínu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstoc.com/Edgar G Biehle

Zatiaľ čo ruská armáda v snahe demoralizovať Ukrajincov útočí na energetickú infraštruktúru, čo má za následok, že milióny ľudí sú v zime bez elektriny, s podobnými ťažkosťami sa borí aj samotné ruské obyvateľstvo, píše portál The Telegraph, ktorý sa odvoláva na správy v ruských médiách.

Rusi čelia problémom s odstávkami teplej vody a kúrenia. Okrem častých porúch je dôvodom aj kritický nedostatok zamestnancov verejných služieb.

Tisícky kuričov a inštalatérov totiž boli mobilizovaní do armády a niektorí z nich po ústupe z Chersonskej oblasti padli do ukrajinského zajatia. Bez kúrenia sú tak v tridsaťstupňových mrazoch tisícky ľudí.

Prečítajte si tiež:

​Na výpadky teplej vody sa sťažujú napríklad obyvatelia Astrachánu, Krasnodaru, Rostova na Done a ďalších miest na juhu Ruska.

„Obrátili sme sa na vojenské registračné a náborové úrady si žiadosťou, že sa čoskoro začína zimná vykurovacia sezóna a potrebujeme ľudí, ale nedostali sme jasnú odpoveď,“ citoval telegramový profil Môžem objasniť pracovníka verejných služieb v Astracháne.

Výpadky dodávok tepla zasiahli desiatky tisíc ľudí

Mnohých mobilizovaných pracovníkov z tohto mesta poslali k 205. motostreleckej brigáde, ktorá bojovala v Chersonskej oblasti. Počas ústupu časť z nich zajali Ukrajinci.
Obyvatelia sa sťažujú gubernátorom zasiahnutých oblastí, že v porovnaní s predošlými rokmi je teraz vykurovanie veľmi zlé.

„Doma chodíme vo vetrovkách a teplých nohaviciach. Nemohli by ste v teplotách mínus 31 stupňov dodávať teplo tak, ako to funguje v Moskve? Naše mrazy sa s tými európskymi nedajú porovnať,“ napísala žena z Tomska guvernérovi oblasti Vladimirovi Mazurovi.

Prečítajte si tiež:

​Rovnakým problémom čelia aj ďalšie mestá na Sibíri. V noci na 29. novembra zostalo takmer 14-tisíc ľudí v Novosibirsku v tridsaťstupňovom mraze bez teplej vody a kúrenia, uviedol ruský portál Tajga.info https://tayga.info/.

Podľa tamojších úradov došlo k poškodeniu potrubia a odstávka zasiahla 93 bytových domov, päť materských škôl a štyri zdravotnícke zariadenia.

Podobná situácia nastala podľa ruského opozičného denníka Holod 27. novembra v sibírskom meste Abakan. Havária na hlavnom potrubí tam prerušila dodávky tepla do 270 bytových domov, v ktorých žije takmer 70-tisíc ľudí.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o aktuálnom dianí na vojnou zmietanej Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti