Pastierskeho psa oslavujú ako hrdinu. Pri ochrane stáda zabil 8 kojotov, zvyšok svorky zahnal

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mesto Decatur v americkom štáte Georgia oslavuje svojho chlpatého hrdinu. Pastiersky pes v polovici novembra ubránil stádo oviec pred svorkou kojotov, pričom 8 z týchto šeliem zabil a zvyšné tri zahnal do lesa.

Casper, pyrenejský horský pes, pri útoku, ktorý trval pol hodinu, utrpel vážne zranenia. Zatiaľ to však vyzerá tak, že by sa z nich mal úplne zotaviť. 

Po krvavom incidente bol dlhšie nezvestný. Jeho majiteľ John Wierwiller priznal, že sa obával najhoršieho.

„Vedeli sme, že je zranený, pretože sme našli časť jeho chvosta a stopy krvi. Veľmi sme sa báli,“ uviedol majiteľ pre regionálnu stanicu WAGA. O dva dni neskôr sa však Casper vrátil domov. Farmára šokovalo, v akom zúboženom stave ho našiel.

„Pozeral na mňa takým štýlom, ako keby mi chcel povedať: ‚Šéfe, nerieš to, ako zle vyzerám a radšej sa o mňa postaraj,“ spomína Wierwiller.
„Vyzeralo to, ako keby mu kojoti v jedno mieste chňapli kožu a celú mu ju strhli,“ dodal.

Farmár následne na Facebooku informoval o tom, ako prebieha liečba. Caspera odviezol na veterinárnu pohotovosť v kritickom stave. Najskôr mu zašili otvorenú ranu na krku a dúfali, že sa do rany nedostane infekcia.

Operácia sa podarila a zatiaľ to vyzerá tak, že nebude potrebovať ani kožné štepy. Casper je po hrozivom zážitku stále neistý a ešte zostane niekoľko týždňov v opatere odborníkov.

Na náklady na liečbu prispeli farmárovi aj verejnosť a organizácia LifeLine Animal Project ktorá sa zväčša zaoberá záchranou zdravých zvierat pred eutanáziou.

Naraziť v Georgiii na Kojota nie je nič výnimočné, no útok takej veľkej svorky je rarita.
„Je to pre nich extrémne atypické správanie. V tejto situácii dáva zmysel iba to, že bol tento rok veľký vrh a mláďatá zostali dlhšie pokope,“ uviedol Chris Mowry, profesor biológie z Berry College.

Dodal, že k tomu dochádza vtedy, keď je v teritóriu svorky dostatok zdrojov potravy, čo mohol byť aj prípad okolia farmy.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti