Rakúšania chystajú tvrdé tresty pre cestných pirátov. Za prekročenie rýchlosti môžu prísť o auto

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rakúsko tvrdo zakročí voči cestným pirátom. Za výrazné prekročenie rýchlosti bude môcť polícia vodičovi zhabať auto. A to na dva týždne či dokonca navždy.

V Rakúsku posledné dni rezonovali prípady 20-ročnej ženy, ktorá išla dedinou stovkou či Ukrajinec letiaci po diaľnici v meste dvestovkou. Situáciu podľa ministerky treba riešiť.

„Auto je pre mnohých Rakúšanov a špeciálne pre tých, čo radi prekračujú rýchlosť, čosi ako ich chrám. Takže ak oň prídu, je to dobré preventívne opatrenie,“ hovorí expert na dopravu z regionálneho úradu v Salzburgu Stefan Schnöll.

S návrhom prišla ministerka dopravy, ktorá sa inšpirovala v Taliansku a Švajčiarsku, kde zhabanie áut cestným pirátom využívajú už roky.

„Ak už nemáte auto, tak už nemáte ani ako prekračovať rýchlosť. Preto je toto opatrenie také úspešné v iných krajinách. Pretože je účinné a v konečnom dôsledku chráni širokú verejnosť,“ vyhlásila ministerka dopravy Leonore Gewesslerová.

Rakúšania chcú sprísnenie pravidiel uviesť do praxe zhruba o pol roka. O auto prídu tí, ktorí v meste prekročia rýchlosť o 60 a mimo mesta o 70 kilometrov za hodinu.

Prečítajte si tiež:

Polícia im ho zhabe na dva týždne. Ak ale hriešnik rýchlosť výrazne prekročí znova, o auto môže prísť navždy. Rakúska polícia ho predá v dražbe.

Nie všetci novinku vítajú. Niektorým sa nepozdáva, že im policajti siahnu na ich majetok, iní pochybujú o jej účinnosti.

„Chápem to tak, že vodič nebude mať prístup ku konkrétnemu vozidlu a to je v poriadku. Čo ale bude s tým vodičom? Zabráni mu niekto v tom, aby si sadol za volant? Alebo si bude môcť požičať auto a ďalej robiť, čo sa mu zapáči?“ pýta sa právnik a expert na dopravu Martin Hoffer.

Už súčasné rakúske predpisy sú pomerne tvrdé. Za výrazné prekročenie rýchlosti hrozí vodičovi pokuta 5000 eur, účastníkom nelegálnych pretekov dokonca dvakrát toľko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti