Turecko opäť pohrozilo Grécku pre spor o ostrovy v Egejskom mori

Turecko opäť pohrozilo Grécku pre spor o ostrovy v Egejskom mori
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: Profimedia.sk

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu Grécku opätovne pohrozil reakciou, ak Atény budú pokračovať vo vyzbrojovaní svojich ostrovov v Egejskom mori. Podľa Ankary by mali zostať demilitarizované v súlade s medzinárodnými zmluvami. Informuje agentúra AP.

Čavušoglu tak reagoval na správy o vojenských cvičeniach Grécka na ostrovoch Rodos a Lesbos. Turecko obviňuje Grécko z rozmiestnenia vojakov na ostrovoch v Egejskom mori, čo je podľa neho v rozpore s mierovými zmluvami po prvej a druhej svetovej vojne. Atény tvrdia, že ide o reakciu na vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode na tureckom pobreží.
Čavušoglu na spoločnej tlačovej konferencie so svojím rumunským kolegom Bogdanom Aurescom povedal, že pokračujúce porušovanie zmlúv prinúti Turecko brániť svoje práva.

Prečítajte si tiež:

​„Nemôžeme zostať ticho,“ povedal šéf tureckej diplomacie s tým, že Grécko musí podľa neho prestať porušovať dohodu. V opačnom prípade bude Ankara pokračovať "v podnikaní potrebných krokov, a to ako právne v rámci medzinárodných organizácií, tak aj priamo na bojovom poli".

Grécky minister zodpovedný za európske záležitosti Miltiadis Varvitsiotis v utorok obvinil Ankaru, že sa opakovane zapája do "provokatívnych vyhlásení". „Sme odhodlaní brániť našu územnú celistvosť všetkými možnými spôsobmi,“ dodal.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 18.5.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti