Čína ohlásila plošné uvoľňovanie protipandemických obmedzení

Čína zaznamenala dosiaľ vôbec najvyšší denný prírastok počtu nakazených koronavírusom.
Čína zaznamenala dosiaľ vôbec najvyšší denný prírastok počtu nakazených koronavírusom. Zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Čína v stredu ohlásila rozsiahle uvoľnenie obmedzení súvisiacich s ochorením COVID-19. Niektorí pozitívni pacienti budú môcť zostať v domácej karanténe a obmedzia sa aj požiadavky na povinné PCR testovanie, informuje agentúra AFP.

Čínska Národná zdravotnícka komisia (NHC) zverejnila nové usmernenia, podľa ktorých bezpríznakové infikované osoby i ľudia s miernym priebehom ochorenia, majúci nárok na domácu izolácie, budú môcť byť vo všeobecnosti v domácej karanténe alebo si vybrať liečbu v nemocnici.

Hromadné testovanie PCR testami sa bude podľa NHC vykonávať len v školách, nemocniciach, domovoch dôchodcov a na rizikových pracoviskách; jeho rozsah a frekvenciu treba ďalej znižovať. Osoby cestujúce medzi provinciami sa už nebudú musieť preukazovať negatívnym výsledkom testu starým najviac 48 hodín a nebudú sa musieť testovať ani po návrate.

Prečítajte si tiež:

​Obyvatelia na mnohých miestach v Číne už niekoľko týždňov protestujú proti prísnym protiepidemickým opatreniam a vyzývajú na politické zmeny v krajine. Protesty vypukli po požiari obytného domu v meste Urumči, pri ktorom zahynulo najmenej desať ľudí.

Na čínskom internete sa rozšírili tvrdenia, že počet obetí bol v skutočnosti ešte vyšší a že k nemu prispeli prísne proticovidové opatrenia. Časť obyvateľov údajne nemohla uniknúť z horiacej budovy pre uzamknuté východy, iní vraj opustili byty príliš neskoro pre obavy, aby neporušili platné reštrikcie. Čínske úrady to popierajú.

Viac ako 95 percent prípadov covidu v Číne je v súčasnosti asymptomatických, priebeh choroby je mierny a úmrtnosť je veľmi nízka.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 5.12.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti