Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoNie je ničím nezvyčajným, že ľudia sa pred vianočnými sviatkami snažia čo najlepšie upratať svoju domácnosť. Aj toto však netreba preháňať.
Nesprávne použitie čistiacich prípravkov totiž môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Dôkazom toho je prípad z Česka, o ktorom informuje TV Nova.
Lekárka urgentnej medicíny Jana Šeblová ukázala, čo môže s pľúcami urobiť čistiaci prostriedok Savo, a zároveň vysvetlila, ako sa nepríjemným zdravotným komplikáciám vyvarovať.
Prečítajte si tiež:
Doktorka varovala pred používaním Sava, a to aj v kombinácii s octom či ďalšími podobnými výrobkami.
Nadmerné používanie tohto prípravku totiž môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie.
Šeblová sa odvoláva na prípad jedného zo svojich pacientov, ktorého museli previezť do nemocnice, keďže nemohol dýchať.
„Stav sme asi počas 20 minút stabilizovali, ale vzhľadom na nález zasiahnutých pľúc na röntgene ho museli umiestniť na monitorované lôžko jednotky intenzívnej starostlivosti,“ povedala pre citovaný zdroj.
Dovolila bych si varovat před přílišným úklidem... nebo aspoň nepoužívejte Savo, Savo + ocet, Savo + Cif a jiné maligní kombinace. Přece nechcete místo adventního rozjímání skončit na JIP! (1. snímek po úklidu, 2. pro srovnání normální plíce). pic.twitter.com/RyP7WTlr7a
— Jana Šeblová (@jana_seblova) December 4, 2022
Dodala, že pacient sa prípravku pravdepodobne nadýchal počas dlhého upratovania v malej miestnosti.
Na vine totiž v takýchto prípadoch je často práve kombinácia malých priestorov bez možnosti vetrania.
Vdychovanie výparov následne môže spôsobiť hneď niekoľko problémov. „Plyny môžu dráždiť sliznicu dýchacích ciest a spôsobiť pocit škrabania v krku ako pri nachladení,“ vysvetľuje.
Prečítajte si tiež:
V horších prípadoch môžu vyvolať stav rovnaký ako pri astmatickom záchvate, a keď sa dostanú do pľúc, môžu poškodiť ich výstelku a spôsobiť dýchavičnosť.
Šeblová preto pri práci s chemickými čističmi odporúča najmä vetranie. Vhodné je tiež nekombinovať rôzne chemické látky a len si dávať pozor.
Savo by sa malo používať s ochrannými okuliarmi či štítom tváre, upozorňuje výrobca. Podľa doktorky by mohlo byť nápomocné aj rúško. „Prinajmenšom nejdú výpary priamo na sliznicu dýchacích ciest,“ uzavrela.
Pozrite si archívnu reportáž o netradičnom upratovaní.