V Rusku začali tlačiť potravinové lístky. Určené sú pre tieto druhy potravín

V Rusku začali tlačiť potravinové lístky. Určené sú pre tieto druhy potravín
Potravinové kupóny. Zdroj: reprofoto: Twitter/Anton Geraschenko

Ruská federácia začala v Tulskej oblasti tlačiť potravinové lístky na prídel. Svedčia o tom video zverejnené na ruskom kanáli Telegram Dvach.

Miestne úrady tvrdia, že tieto opatrenia sú „plánované“ a stanovené ruskými zákonmi. Či chcú Rusi zaviesť prídelový systém ako z čias Sovietskeho zväzu, však nie je jasné.

Do tlačiarne v Tule dorazila objednávka tlače. Kupóny sú vytlačené na mäsové výrobky, mliečne výrobky, rybie výrobky a soľ.

Prečítajte si tiež:

V miestnej tlači sa píše, že práce na tlači kontrolných a potravinových kupónov sú „plánované“.

„Ministerstvo priemyslu a obchodu Tulskej oblasti vykonáva práce na aktualizácii dokumentov o zásobovaní obyvateľstva potravinárskými a nepotravinárskými výrobkami.

Tieto práce sú stanovené platnými právnymi predpismi a sú naplánované,“ uvádza sa v stanovisku.

Čo sa myslí onými „nepotravinovými“ produktami, nie je nateraz jasné. Miestne médiá žiadne ďalšie podrobnosti neuvádzajú. Iba poznamenávajú, že zákazka, ktorú tlačiareň obdržala, je „neobvyklá“.

Video z tlačiarne zdieľal na sociálnych sieťach aj poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. „Ide o pokus vyrovnať sa s nedostatkom základného tovaru,“ usudzuje.

Prídelový systém, takzvaná racionalizácia, je administratívne opatrenie, ktoré každému obyvateľovi určuje, koľko si smú kúpiť základných potrieb. Využíva sa v časoch núdze, typicky počas vojny.

Niektoré centralizované plánované ekonomiky ho však zaviedli pre nedostatok potravín aj v čase mieru.

V 70. a 80. rokoch tak urobili Severná Kórea a Čína, v 80. rokoch Rumunsko za Ceausescovej vlády a od roku 1962 do súčasnosti Kuba.

Pozrite si reportáž o situácii na Ukrajine.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti