Nová štúdia: Vedci prišli s vysvetlením, prečo sa respiračné vírusy šíria najmä v zime

Nová štúdia: Vedci prišli s vysvetlením, prečo sa respiračné vírusy šíria najmä v zime
Ilustračná snímka dieťaťa.

Vedci v novej štúdii, ktorá vyšla v časopise The Journal of Allergy and Clinical Immunology, ponúkajú vysvetlenie, prečo sa vírusy ako bežné prechladnutie, chrípka alebo covid, častejšie objavujú v chladnejšom ročnom období.

Štúdia, ktorú viedol jej hlavný autor Benjamin Bleier, analyzovala, ako bunky a vzorky nosového tkaniva odobrané z nosov pacientov, ktorí podstupujú operáciu a zdravých dobrovoľníkov, reagovali na tri vírusy – jeden koronavírus a dva rhinovírusy, teda patogény zodpovedné za bežnú nádchu.

Zistili, že každý z vírusov vyvolal v nosových bunkách reakciu, ktorá pripomína kopnutie do osieho hniezda.

Prečítajte si tiež:

​Vedci tiež objavili mechanizmus, ktorý sa podieľa na tejto reakcii proti vírusom. Po uvoľnení fungovali drobné vačky naplnené tekutinou ako akési návnady.

Niesli totiž receptory, na ktoré sa vírus naviazal, namiesto toho, aby napádal samotné nosové bunky. Na rozdiel od buniek sa však vo vačkoch nedokáže množiť, a tak umiera.

Testovanie

Výskumníci napokon otestovali, ako túto reakciu ovplyvňujú nižšie teploty. To je v prípade nosovej imunity obzvlášť dôležité, vzhľadom na to, že vnútorná teplota nosa je silno závislá od teploty vnútorného vzduchu, ktorý človek vdychuje.

Zobrali zdravých dobrovoľníkov z prostredia s izbovou teplotou a vystavili ich na 15 minút teplote 4,4 stupňa Celzia.

Zistili, že teplota vo vnútri nosa klesla asi o päť stupňov. Toto zníženie teploty potom aplikovali na vzorky nosového tkaniva a pozorovali výrazné oslabenú imunitnú odpoveď.

Počet drobných vačkov vylučovaných nosovými bunkami sa znížil o takmer 42 percent a antivírusové proteíny vo vačkoch boli oslabené.

Pokračovanie vo výskume

Vedci chcú v tomto výskume pokračovať aj naďalej. Cieľom budúcich štúdií by malo byť zopakovať experimenty s inými patogénmi, napríklad chrípkovým vírusom.

Na základe týchto výsledkov už tiež autori premýšľajú nad tým, ako ich raz aplikovať do praxe.

Je možné, že by sa dalo terapeuticky vyvolať a posilniť vrodenú imunitnú odpoveď nosa – napríklad liekom vo forme nosného spreja – ktorá by zvýšila počet vačkov v nose.

Bude to však ešte náročný proces, zatiaľ ide iba o základný výskum, ktorého cieľom je opísať existenciu a vlastnosti tohto systému.

Pozrite si aj reportáž o výzve na očkovanie proti chrípke.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti