Obrovská policajná akcia v Nemecku: Pozatýkali extrémistov, ktorí chystali prevrat, v pláne bol aj útok na parlament

Obrovská policajná akcia v Nemecku: Pozatýkali extrémistov, ktorí chystali prevrat, v pláne bol aj útok na parlament
Nemecká polícia odvádza zadržaného vodcu extrémistickej skupiny - člena šľachtického rodu, Heinrich XIII. Reussa. Zdroj: TASR/Boris Roessler/dpa via AP

V Nemecku sa v stredu ráno uskutočnila policajná akcia, aká nemá v moderných dejinách tejto krajiny obdoby.

Nemecká polícia prehľadala počas rozsiahlych razií zameraných voči členom krajne pravicového hnutia Reichsbürger (Ríšski občania) zhruba 100 objektov v 11 spolkových krajinách. V nasadení bolo približne 3000 policajtov. Zadržaných bolo 25 osôb, ktoré prokuratúra obviňuje z plánovania štátneho prevratu.

Vodcom skupiny je šľachtic, ktorý chce z Nemecka urobiť monarchiu

Vodcom teroristickej skupiny je podľa polície nemecký šľachtic princ Heinrich XIII. (71), ktorý sa hlási k rodu Reussov. V pláne mál údajne prevziať moc, urobiť z Nemecka monarchiu a zasadnúť na jej trón.

Okrem iných mu v tom mala pomáhať bývalá poslankyňa za AfD a berlínska sudkyňa Birgit Malsack-Winkemannová (58). uvádza denník Bild

 Dvadsaťdva zatknutých je podľa jej slov členmi teroristického zoskupenia a zvyšní traja figurujú ako ich podporovatelia. Hovorkyňa doplnila, že obvineniam čelí ďalších 27 osôb. „Zatiaľ nemáme pomenovanie pre toto (teroristické) združenie,“ uviedla hovorkyňa s tým, že sa zakladá na konšpiračných mýtoch.

Ozbrojená skupina mala obsadiť nemecký parlament

Die Welt uviedol, že podľa jeho informácií plánovali Ríšski občania násilnú "zmenu systému". Niektorí členovia hnutia vlastnili aj zbrane. Ich cieľom malo byť zvrhnutie súčasnej vlády.

Na tento účel chcelo hnutie podľa Spolkovej prokuratúry do svojich radov naverbovať najmä príslušníkov nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) a polície.

Agentúra AFP citujúc prokuratúru uvádza, že členovia krajne pravicovej teroristickej skupiny „vykonali konkrétne prípravy na násilné preniknutie do nemeckého parlamentu s malou ozbrojenou skupinou“.

Extrémisti sú zástancami rôznych konšpiračných teórií, vrátane teórie amerického hnutia QAnon. Podľa agentúry Reuters sa vodcovia hnutia Ríšski občania snažili nadviazať kontakt s Ruskom.

Hnutie tvoria menšie skupiny, ktoré majú 21-tisíc prívržencov

DPA píše, že tzv. Ríšski občania neuznávajú legitimitu nemeckého štátu a jeho demokratické princípy a často odmietajú platiť dane a zhromažďujú nelegálne zbrane. Hnutie tvoria menšie skupiny, ktoré nesú názvy ako „Konfederácia Nemeckej ríše“ či „Nemecké kráľovstvo“.

Podľa odhadov Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) má toto hnutie okolo 21.000 prívržencov.

K zatknutiam došlo v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Berlíne, Hesensku, Dolnom Sasku, Sasku a Durínsku. Jednu osobu zadržali v Rakúsku a tiež v Taliansku. Razie prebehli okrem toho aj v Brandenbursku, Severnom Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falcku a Sársku.      

Spolkový minister spravodlivosti Marco Buschmann na sociálnej sieti Twitter označil stredajšiu akciu polície za "protiteroristickú operáciu". Ako napísal, „existuje podozrenie, že bol plánovaný ozbrojený útok na ústavné orgány“.      

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti