V Maďarsku sa začal celoštátny štrajk učiteľov

V Maďarsku sa začal celoštátny štrajk učiteľov
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Ladislav Vallach

V Maďarsku sa vo štvrtok o 08.00 h začal celoštátny štrajk učiteľov, ktorý vyhlásili Demokratický odborový zväz pedagógov (PDSZ) a Odborový zväz pedagógov (PSZ). Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na webovú stránku komerčnej televízie ATV.

Štrajk pedagógov podporujú aj žiaci a študenti. V Budapešti na Námestí Lujzy Blahovej sa o 07.00 h zhromaždili protestujúci študenti a na Univerzitnom námestí spolu demonštrovali učitelia, študenti a zamestnanci Univerzity Eötvösa Loránda (ELTE).

Prečítajte si tiež:

Demonštrácia sa začala aj pri budínskom Sándorovom paláci, ktorý je sídlom prezidenta. Druhú vyučovaciu hodinu budú štrajkovať žiaci a študenti takmer sto škôl v celom Maďarsku, píše server Talex.hu.

V petícii učitelia žiadajú zmeny vo vzdelávaní

Pedagógovia zorganizovali celoštátnu demonštráciu 26. novembra, keď odovzdali petíciu ministerstvu vnútra, pod ktoré patrí aj verejné školstvo. Deväťbodový dokument s požiadavkami podpísalo 112.000 učiteľov.

Prečítajte si tiež:

V petícii učitelia žiadajú zmeny vo vzdelávaní od materskej školy až po univerzity, dialóg o obnove školstva, dôveryhodné informovanie verejnosti o školstve zo strany vlády i verejnoprávnych médií, ukončenie zastrašovania učiteľov, návrat pedagógov prepustených pre protesty, návrat k plnohodnotnému právu na štrajk a tiež konkurencieschopné finančné ohodnotenie svojej práce i zlepšenie podmienok vyučovania a výchovy.

Séria celoštátnych protestov pedagógov sa začala v januári. Plat učiteľov v Maďarsku dosahuje v súčasnosti 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí, kým na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent.

Maďarsko zrušilo cenový strop a jeho občania opäť tankujú za trhové ceny. Viac v reportáži v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti