Počasie spomaľuje postup armád. Expert vysvetlil, prečo zima nahráva skôr Ukrajincom

Počasie spomaľuje postup armád. Expert vysvetlil, prečo zima nahráva skôr Ukrajincom
Ukrajinské delostrelectvo páli na ruské pozície pri Bachmute. Zdroj: TASR/AP/LIBKOS

Nielen pre súčasné klimatické podmienky sa postup armád na Ukrajine spomaľuje. Je za tým aj operačná prestávka po ukrajinskej ofenzíve. Počasie však podľa vojenského historika Tomáša Řepy z Univerzity obrany v Brne momentálne nahráva skôr obrancom.

„S ohľadom na informácie, ktoré máme, si myslím, že malú výhodu budú mať skôr Ukrajinci. A to preto, že majú k dispozícii lepšie vybavenie na zimu, ktoré im darovali západné štáty,“ vysvetlil Řepa vo vysielaní televízie CNN Prima News.

Ukrajinská armáda sa teraz snaží získať mesto Svatove v Luhanskej oblasti, ktoré je dôležitou križovatkou a v prípade, že by ho Ukrajinci ovládli, otvorila by sa im cesta na juh. Ďalším bonusom by bolo, že by prerušili zásobovanie Rusov pri Bachmute.

Prečítajte si tiež:

​Na Bachmut Rusi útočia z viacerých smerov, spôsob bojov pritom pripomína prvú svetovú vojnu - masívna delostrelecká paľba a po nej ľudské vlny, v ktorých Rusi používajú čerstvo mobilizovaných vojakov a tiež regrutovaných trestancov z Vagnerovej skupiny.

Postup spomaľuje mierna zima, teploty pripomínajú skôr jesenné hodnoty. Predpoveď pre Bachmut hlási približne 5 stupňov Celzia, čo spôsobuje, že vojaci sa v zákopoch brodia bahnom. „Keď pôda zamrzne, obidve strany budú môcť používať ťažkú techniku. Tá je pri plánovaných ofenzívach kľúčovou zbraňou,“ uviedol Řepa pre CNN Prima News.

Stoltenberg: Rusko sa snaží zmraziť vojnu

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v stredu vyhlásil, že Rusko sa bude počas zimy snažiť o zmrazenie vojny na Ukrajine, aby tak mohlo skonsolidovať sily k jarným útokom.

Stoltenberg na verejnom podujatí denníka Financial Times uviedol, že členské krajiny NATO pokračujú v "bezprecedentných" dodávkach zbraní a ďalšej podpore pre Ukrajinu, a to napriek obavám, že dôjde k vyčerpaniu zásob Západu.

Prečítajte si tiež:

„Rovnako dôležité ako dodávanie nových systémov je zabezpečiť, aby dodané systémy a zbrane boli skutočne funkčné a fungovali efektívne," povedal s tým, že si to vyžaduje dodávky množstva munície a náhradných dielcov.

Ukrajinské sily dosiahli v rámci protiofenzívy značné zisky na východe a juhu krajiny. Obsadili tiež Cherson po tom, čo sa z neho v novembri po ôsmich mesiacoch stiahli ruské jednotky. Jedny z najprudších bojov sa v súčasnosti sústreďujú okolo Bachmutu v Donbase. Toto mesto sa ruské sily pokúšajú dobyť už niekoľko mesiacov, približuje AFP.

Podľa Spojených štátov budú boje v nasledujúcich mesiacoch zrejme pokračovať v "zníženom tempe", keďže obe strany sa snažia preskupiť svoje sily.

Ukrajinci sú odhodlaní prežiť tuhú zimu. Obyvatelia sa boja najmä o vojakov. Viac v reportáži v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti