Volodymyr Zelenskyj sa stretol so slovenskými ministrami a novinármi. Slovákom poslal silný odkaz

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Ukrajinu prišla slovenská delegácia v zložení minister obrany Jaroslav Naď, minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a minister hospodárstva Karel Hirman. V Kyjeve sa stretli s vrcholnými predstaviteľmi štátu vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Denysa Šmyhaľa.

Na Ukrajinu prišli odovzdať schválenú pomoc. Na ceste je s nimi aj reportérka TV Markíza Gabriela Kajtárová, ktorá sa rozprávala aj so samotným Zelenským.

Traja slovenskí ministri cestovali nočným vlakom cez Poľsko do Kyjeva. Od rána absolvovali rokovania a stretnutia. Až do rokovania s prezidentom Ukrajiny bola cesta utajená.

Ministri priniesli aj pomoc Ukrajincom na zimu. Darovali im teplé oblečenie, prikrývky, 300 generátorov či ohrievače. Taktiež priviezli odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur, balistické vesty v hodnote 1,2 milióna eur a ďalšiu vojenská pomoc za približne 6,3 milióna eur.

Ministri prišli s tým, že chcú vidieť situáciu na vlastné oči. Pozreli si aj mesto Irpiň. To sa ubránilo sa masívnemu ostreľovaniu, no dôsledky vidieť dodnes. Mesto potrebuje peniaze na obnovu, navyše v ňom Rusi zabili štyristo civilistov.

Prečítajte si tiež:

So Zelenským sa stretli aj novinári. Hovorili o vojne a aj o tom, ako si prezident cení slovenskú pomoc. Odkaz poslal aj ľuďom, ktorí majú proruský sentiment.

Hovorí, že je to pasca, do ktorej padli aj Ukrajinci žijúci na východe krajiny. Dôveru k Rusku stratili až vtedy, keď ich Vladimir Putin začal bombardovať.

„Ľudia si pamätajú. My si budeme pamätať vašu pomoc. A možno príde čas, nedajbože, aby sa to stalo, my vieme, čo je vojna a želáme vám len mier, ale Ukrajina vždy pomôže Slovenskej republike za pomoc, ktorú ste nám poskytli,“ odkázal ukrajinský prezident Slovákom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.