Premiéru v La Scale sprevádzali protesty. Podľa demonštrantov by sme nemali oslavovať ruskú kultúru

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Premiéra, ktorú sprevádzali protesty. Je v poriadku, ak v súčasnej situácii oslavujeme ruských umelcov? Európski politici si myslia, že áno. Časť verejnosti zasa pravý opak. Pozrite sa, čo predchádzalo slávnostnému začiatku sezóny v milánskej La Scale.

Červená farba na fasáde a desiatky ľudí s transparentmi v rukách. Krátko pred uvedením ruskej opery Boris Godunov v Miláne zasahovala polícia.

Ani protesty však nič nezmenili na tom, že opera napokon slávnostnú premiéru mala. A nechýbali ani prominentní hostia.

„Ukrajinci sú fantastickí, odvážni ľudia a budeme ich podporovať tak dlho, ako to bude potrebné. Ale myslím si, že by sme Putinovi nemali dovoliť zničiť kultúru. Musorgskij je skvelý skladateľ, rovnako ako Čajkovskij, ktorého ja veľmi obľubujem. Tolstoj, Dostojevskij, nedovoľme Putinovi, aby toto všetko zničil,“ odkázala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Prečítajte si tiež:

Podobný názor má aj nová talianska premiérka, ktorá podobne ako predsedníčka Európskej komisie nadšene tlieskala umelcom.

Mnohí z nich sú Rusi, ktorí nesúhlasia s vojnou, a preto zo svojej domácej krajiny ušli. Podľa talianskych médií si vyslúžili 13-minútový potlesk.

„Nemáme nič proti ruskému ľudu, ruskej histórii, ruskej kultúre. Sme proti tým, čo sa rozhodli napadnúť suverénnu krajinu. Nemiešajme tieto dve dimenzie. Sú to dve rôzne veci,“ vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Protesty, ktoré sa začali popoludní, pokračovali do neskorého večera.

„Neprišla som protestovať proti kultúre, proti opere, ale toto je naozaj veľký problém. Rusi používajú kultúru ako zbraň. Takto to my Ukrajinci cítime. Nechceme počúvať nič ruské,“ povedala Ukrajinka žijúca v Taliansku.

Umelecký riaditeľ La Scaly sa bráni tým, že titul vybrali dávno predtým, než Rusko napadlo Ukrajinu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti