Americký Kongres schválil návrh zákona o obrane, zahŕňa pomoc pre Taiwan a Ukrajinu

Budova Kongresu Spojených štátov.
Budova Kongresu Spojených štátov. Zdroj: Profimedia.sk

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu vo štvrtok schválila návrh zákona o výdavkoch na obranu, ktorý zahŕňa pomoc vo výške až desať miliárd dolárov pre Taiwan a aj pomoc pre Ukrajinu. Informujú agentúry AFP a Reuters.

Tento návrh zákona o národnej obrane (NDAA) na rok 2023 v celkovej výške 858 miliárd dolárov podporilo 350 členov snemovne a 80 bolo proti, píše Reuters. Ešte ho musí schváliť Senát a následne podpísať americký prezident Joe Biden.
Taiwan by v prípade odobrenia tohto návrhu dostal pomoc vo výške až dve miliardy dolárov ročne v období rokov 2023 až 2027, píše AFP. Zákon má aj urýchliť dodávky zbraní na tento ostrov.

Prečítajte si tiež:

​Americký prezident by mal zároveň právomoc poskytnúť tomuto ostrovu ročne obranné zariadenia zo zásob USA v hodnote až jednej miliardy dolárov.

Návrh zákona podľa spravodajského portálu Defense News zahŕňa pomoc pre Ukrajinu v oblasti zbraní a vybavenia.
Peking považuje Taiwan za súčasť čínskeho územia. Čínska komunistická vláda nedávno upozornila, že na Taiwane nebude tolerovať "separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylučuje ani možnosť vojenského zásahu.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 8.11.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti