Zahraničné

Ukrajina má v Európskej únii stále "stopku"

Protesty na Ukrajine
Ilustračná snímka. Zdroj: SITA

Summit Východného partnerstva skončil v neprospech našich susedov.

Summit Východného partnerstva v litovskom Vilniuse sa podľa všetkého skončí bez toho, aby sa Ukrajina priblížila k Európskej únii. Naznačili to lídri EÚ, ktorí sa v pobaltskej krajine stretávajú od štvrtka.

„Argumenty nedosiahli ucho ani myseľ ukrajinského prezidenta. Stále vidíme, že postoje sa nezmenili," povedala litovská prezidentka Dalia Grybauskaité po rokovaní s ukrajinským lídrom Viktorom Janukovyčom.

Zdroj: SITA

Podobne sa vyjadril poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski: „Je koniec." Janukovyč ešte v utorok vyhlásil, že jeho krajina opätovne zváži uzavretie politickej a obchodnej dohody s EÚ v období, keď na to bude mať vhodnejšie podmienky.

Vyjadril sa tak po tom, ako premiér Azarov pred novinármi priznal, že dôvodom pozastavenia príprav na podpis dokumentov počas nadchádzajúceho summitu vo Vilniuse bola požiadavka zo strany Ruska.

Ukrajinská vláda o zrušení podpisu dohôd s EÚ rozhodla minulý týždeň. Parlament totiž stále neumožnil splnenie jednej z rozhodujúcich požiadaviek EÚ v podobe prepustenia väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej do zahraničia.
VILNIUSE/ SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Ofenzíva v Karabachu si vyžiadala životy 192 azerbajdžanských vojakov.

Azerbajdžan v stredu oznámil, že počas jeho minulotýždňovej pozemnej ofenzívy v Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach zahynulo 192 azerbajdžanských vojakov. Podľa údajov rezortu zdravotníctva v Baku utrpelo počas bojov zranenia viac než 500 azerbajdžanských vojakov. Zdroje arménskych separatistov hovoria o 200 obetiach na životoch a najmenej 400 zranených. (TASR)

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)

Krátka správa

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí.

Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.