Volodymyr Zelenskyj v exkluzívnom rozhovore: Rusi si dnes vo svete schovávajú pasy, Ukrajincov vítajú potleskom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Skaza a vďačnosť za našu pomoc. Týmito emóciami prekypovala návšteva slovenských ministrov a novinárov na vojnou zmietanej Ukrajine. Aj my sme boli pri tom. V exkluzívnom rozhovore má Volodymyr Zelenskyj pre Slovensko niekoľko silných odkazov.

Ukrajinský prezident v prvom rade ocenil veľmi dobré vzťahy so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj premiérom Eduardom Hegerom. Poďakoval sa za podporu od prvého vojnového dňa. Vďačnosť prejavil aj celému slovenskému národu, ktorý Ukrajincov privítal s otvorenou náručou a poskytol im útočisko. 

„Budeme si pamätať vašu pomoc. Želám vašej spoločnosti len mier, no ak nedajbože, tak Ukrajina v ťažkej chvíli Slovensku vždy pomôže. Za to, ako ste pomohli vy nám,“ uviedol.

Najemotívnejšie prežíva návštevu miest, ktoré Rusi zdevastovali. Novinárov zaujímalo, či to prežíva ako prezident alebo ako Ukrajinec.

„Hovorí sa, že človek má tri tváre. Prvá je tá, ktorú ukazuje iným ľuďom, druhú tvár ukazuje len blízkym a tretiu pozná len on sám a to je jeho pravá tvár. Ja nemám toľko tvárí. Nemám tvár ako prezident. Keď som sa stal prezidentom, mojím hlavným želaním bolo zostať človekom,“ podotkol.

„A preto, keď idem na tieto miesta, tak prichádzam ako prezident, ako človek. A pre mňa je to tragédia. Keď vidím mnoho ranených a mŕtvych, poznám ich príbehy, tak cítim obrovskú ľútosť rovnako ako vy, alebo hociktorý živý človek,“ dodal.

Povedal, že ho bolí bombardovanie každej oblasti. Špeciálny vzťah má ale k Chersonu. „Počas svojho života som tam bol minimálne stokrát. V rámci natáčania som cestoval po malých mestečkách. Poznám mená ulíc. Čiže nie len tak, ako hovoria Rusi, že je to „náš Cherson“, ale okrem názvu Cherson nepoznajú nič iné,“ povedal s tým, že osobne odtiaľ pozná mnohých obyvateľov.

„Ľudí, ktorí sú šťastní, že sú Ukrajinci. Vedia, že sa nám všetko podarí. Aj keď nejde voda, elektrina, všetko je zničené a dookola nachádzate plné masové hroby. Keď sa dívam teraz na tých obyvateľov, je na nich vidieť, že vás radi vidia, ale zostarli im oči. Či už deťom, alebo dospelým. Z dospelých sa stali starci, lebo prežili veľmi náročné časy,“ povedal so zármutkom Zelenskyj.

Prečítajte si tiež:

Upozornil, že v minulosti sa „priateľstvo s Ruskom“ nevyplatilo, no ak existujú proruské územia, ktoré chcú opäť „vstúpiť do tej istej rieky“ a opäť sa popáliť, tak je to ich rozhodnutie.

„Ja som z takého regiónu, kde sa rozpráva po rusky. U nás bolo veľa ľudí, ktorí podporovali partnerstvo s Ruskom. Neverili, že sa toto môže stať. Pozrite sa na nich dnes - všetky tieto mestá boli zničené Ruskom a dnes Rusko nenávidia. Rusko zničilo aj mesto, ktoré ich podporovalo na 70 percent - Mariupol. Mariupol neexistuje,“ podotkol.

Podľa neho to nie je o jazyku, ale o pozícii jednej osoby, ktorá sa chce vrátiť k životu v Sovietskom zväze. „Chce mať najväčší vplyv na európskom kontinente,“ povedal.

Upozornil, že ak si chcú Rusi zachrániť meno, históriu a kultúru, musia nájsť civilizovaný spôsob, ako vyjsť z tejto situácie. „Pretože, ak si vyberú, že toto, čo robia teraz, budú predlžovať, znamená to, že budeme bojovať do konca. Nemáme iný spôsob, ako z toho vyjsť. Ak budeme bojovať do konca, nebude to len o Putinovi, bude to aj o jeho ľuďoch. Takže je to ich dnešná voľba,“ dodal s tým, že Ukrajincov označil za miernych ľudí a Rusov za ľudí vojny.

Číta o Stalinovi a Hitlerovi

Povedal, že v Putinovi nevidí silného lídra. „Nevidím silu, okrem frázy „jadrové zbrane“ nevidím silného človeka. Možno ním niekedy bol, ale dnes už nie. Všetka ich “sila“ je vo vyhrážkach, nie v diplomacii. V násilí, nie v dialógu,“ skonštatoval.

Podľa Zelenského svojimi činmi Putin dosiahol len to, že jeho občania sa za svoju krajinu hanbia. „Rusi si dnes vo svete schovávajú pasy a Ukrajincov vítajú potleskom. Tento človek môže urobiť krok späť a stiahnuť vojská, môže zachrániť životy v prvom rade svojim ľuďom. Nemusia mať radi Ukrajincov, ale nech majú radi aspoň svojich občanov.“

Slovenských novinárov zaujímalo, či sa za celý ten čas našiel moment, keď nemyslel na vojnu. Prezradil, že skoro ráno si vždy nájde chvíľu na knihu.

„O šiestej si rád čítam, aspoň 40 minút. Teraz čítam knihu Hitler a Stalin. Rád by som povedal, že „áno, skoro ráno nerozmýšľam nad vojnou“, ale potom si uvedomím, že čítam knihu o vojne,“ dodal so smiechom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti