V Kosove stúpa napätie, Srbsko zvažuje vyslanie vojakov

V Kosove stúpa napätie, Srbsko zvažuje vyslanie vojakov
Zdroj: AP - Bojan Slavkovic

Belehrad zvažuje, že bude žiadať nasadenie svojich bezpečnostných síl v Kosove. Uviedla to v piatok premiérka Ana Brnabičová s tvrdením, že sú ohrozené životy tamojších menšinových Srbov. Návrat srbských vojakov do Kosova by mohol dramaticky zvýšiť napätie na Balkáne, konštatuje agentúra AP.

Srbsko tvrdí, že návrat približne tisíc srbských vojakov do Kosova umožňuje rezolúcia OSN, ktorá v roku 1999 oficiálne ukončila tvrdý zásah proti kosovsko-albánskym separatistom. Musela by s tým však súhlasiť mierová misia KFOR, čo je vysoko nepravdepodobné. O bezpečnosť v Srbmi obývaných oblastiach severného Kosova by sa tak fakticky starali srbské sily.

Prečítajte si tiež:

Brnabičová v piatok obvinila kosovského premiéra Albina Kurtiho z toho, že priviedol región na pokraj ďalšej vojny. „Sme blízko k požadovaniu návratu našich síl do Kosova na základe rezolúcie č. 1244, pretože KFOR si nerobia svoju prácu,“ vyhlásila.

„Srbi sa necítia bezpečne a sú ohrození fyzicky i na živote, vrátane detí v materských školách,“ tvrdí predsedníčka srbskej vlády.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v reakcii uviedla, že „žiaden srbský vojak ani policajt znova nevkročí na územie Kosova“. Srbsko sa podľa nej otvorene vyhráža agresiou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.