Na vidieku v Poľsku kúria všetkým, čo je po ruke. Miestni na to už doplácajú zdravím

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nad Poľskom sa dvíha smog vojny. Donedávna čistý vzduch na vidieku je zrazu nedýchateľný. Ľudia sú bez plynu, a tak kúria všetkým, čo je po ruke. Hlavne nekvalitným uhlím.

Keď sa mladá poľská rodina pred štyrmi rokmi presťahovala z Krakova na vidiek, užívala si pokoj a zdravé prostredie. Lenže netušila, že vypukne vojna na Ukrajine. A potom sa udialo v ich obci niečo, na čo neboli zvyknutí. 

„Bolo slnečno a išla som do školy. Zrazu som videla nad budovou hustý čierny dym. Stúpal z komína. Bola som z toho šokovaná,“ hovorí matka troch detí Julia.

Práve vtedy začali v domoch a budovách kúriť a mladá rodina čakala, kedy smradľavý dym zmizne. Lenže s príchodom nižších teplôt dym z komínov ešte pribúdal.

Prečítajte si tiež:

„Úrady nám tvrdia, že dym nám neublíži. Lenže toto nie je vtipné. V každom dome na okolí niekto zomrel na rakovinu,“ upozorňuje Julia.

Ich syn má navyše zdravotné problémy a potreboval by čisté ovzdušie. Toho sa však rodina zrejme tak skoro nedočká. Do Poľska totiž neprúdi ruský plyn a extrémne zdraželo uhlie aj palivové drevo.

Vláda preto obnovila starý zákon, ktorý opäť povoľuje spaľovanie nekvalitného uhlia. Jeden z najvplyvnejších politikov súčasnosti v kríze nabádal obyvateľov, aby sa v zime jednoducho vynašli. 

„Mali by sme spaľovať všetko, okrem pneumatík či škodlivých vecí, pretože aj toto sa tu, bohužiaľ, stáva. Jednoducho povedané - Poľsko sa potrebuje zahriať,“ povedal predseda vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslav Kaczynski.

Poľsko naozaj vo veľkom kúri. Vidiečania oprášili staré kachle a spaľujú všetko, čo nájdu. Kúria aj starým nábytkom.

Mnohí priznávajú, že si nemôžu dovoliť kúpiť uhlie.

Mladá rodina verí, že situácia sa čoskoro zmení a nebude sa musieť z obce odsťahovať. Znečistenie momentálne štvornásobne prekračuje povolené normy.

Vojenský konflikt takmer určite bude trvať celú zimu a ceny energií tak zostanú vysoké.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.