Parížsky archív uchová kresby a odkazy, ktoré ľudia priniesli na miesta útokov

Ľudia z celého sveta súcitia s Parížom.
Ľudia z celého sveta súcitia s Parížom. Zdroj: AP

Celkovo prišlo počas parížskych útokov o život 130 ľudí. Patria k nim aj hostia kaviarní a reštaurácií nachádzajúcich sa v 10. a 11. parížskom obvode.

Upratovacie čaty začínajú na miestach teroristických útokov v Paríži s triedením kresieb a odkazov a odpratávaním kvetov a sviečok, ktoré tam na znak piety priniesli radoví občania i svetoví politici, informovala dnes spravodajská spoločnosť RTL.

Najviac spomienkových predmetov je pred klubom Bataclan, kde sa 13. novembra večer odohrávala niekoľko hodín trvajúca dráma, počas ktorej samovražední atentátnici zastrelili 89 ľudí. Ďalšia, 90. obeť podľahla svojim zraneniam neskôr.

Celkovo prišlo počas parížskych útokov o život 130 ľudí. Patria k nim aj hostia kaviarní a reštaurácií nachádzajúcich sa v 10. a 11. parížskom obvode. Jedna osoba prišla o život aj na predmestí Saint-Denis, keď sa v blízkosti národného štadióna Stade de France odpálila trojica samovražedných atentátnikov.

Kresby a odkazy, ktoré ľudia priniesli na miesta útokov, budú uchované v Archíve mesta Paríž. "Je to súčasť kolektívnej pamäte. Vznikne fond, v ktorom budú zdokumentované tieto prejavy solidarity," uviedol riaditeľ parížskeho archívu Guillaume Nahon, podľa ktorého časť písomností a kresieb čaká aj ošetrenie u reštaurátorov. Dodal, že po inventarizácii, klasifikácii a katalogizácii budú môcť byť tieto písomnosti sprístupnené širokej verejnosti.

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teror v Paríži

Dôležité udalosti