Zahraničné

Nízke teploty a mrznúci dážď spôsobili na Balkáne hotovú pohromu

Počasie na Balkáne
Zdroj: SITA

Tisíce ľudí sú už tretí deň bez elektriny, stovky uviazli na cestách a museli ich zachraňovať.

Desaťtisíce ľudí sú dnes bez elektriny v Slovinsku a v Chorvátsku, kde mrznúci dážď a dážď so snehom vážne narušili zásobovanie. Stovky motoristov museli zachraňovať a evakuovať v noci nadnes z ich vozidiel v Srbsku, kde mohutné snehové záveje spôsobili obrovský chaos v doprave.

Zdroj: SITA

Úrady v Slovinsku oznámili, že nepriaznivým počasím s nízkymi teplotami pod nulou a mrznúcim dažďom je najhoršie zasiahnutý západ krajiny. Niekoľko ciest je zablokovaných a neprejazdných.

Slovinská premiérka Alenka Bratušeková dnes po prehliadke škôd spôsobených ľadovou búrkou uviedla, že jej krajina bude žiadať o pomoc Európsku úniu a situáciu označila za pohromu obrovských rozmerov. Podľa jej slov výpadky elektriny postihli 88 000 zákazníkov v celej krajine, čo je takmer desať percent všetkých slovinských domácností.

Elektrické vedenie na území Slovinska je silne poškodené a na obnovu elektriny v postihnutých oblastiach treba mnoho generátorov, ktoré Slovinsko momentálne nemá - a preto požiada o pomoc EÚ, ako vyhlásila premiérka Bratušeková v Postojnej, jednej z najhoršie postihnutých oblastí. Niektorí obyvatelia sú tam bez elektriny už od piatkového skorého rána.

Elektrické vedenia sa poškodili pod váhou ľadu a snehu, alebo ich zvalili padajúce stromy. Personál spoločností distribuujúcich elektrinu a hasiči pracujú bez prestávky v celej krajine a snažia sa elektrické vedenie opraviť. Predstavitelia označili situáciu za vôbec najhoršiu pohromu v energetickom systéme Slovinska.

V susednom Chorvátsku mrznúci dážď takisto spôsobil zatvorenie ciest a prerušenie železničnej dopravy, a to na severozápade krajiny. Na severe Srbska medzitým úrady začali používať bagre na odpratávanie snehu z ciest a evakuovali z nich niekoľko ďalších stoviek ľudí, uviaznutých celý víkend v autách a autobusoch v závejoch, ktoré nafúkal silný vietor.

SLOVINSKO/ CHORVÁTSKO/ SRBSKO

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.