Twitter zablokoval účty niekoľkým novinárom, EÚ a Nemecko pohrozili Elonovi Muskovi

Twitter
Zdroj: TASR/AP

Európska únia upozornila v piatok amerického podnikateľa a miliardára Elona Muska, že Twitter môže byť po prijatí nového zákona o médiách podrobený sankciám. EÚ tak spravila po tom, čo Twitter zablokoval účty niekoľkým novinárom, ktorí písali kritické články o tejto sociálnej sieti a jej novom majiteľovi Muskovi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Správy o svojvoľnom zrušení účtov novinárov na Twitteri sú znepokojujúce. Zákon o digitálnych službách vyžaduje, aby bola dodržiavaná sloboda médií a základné práva. Toto je ešte posilnené v našom zákone o slobode médií,“ uviedla podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová.

Prečítajte si tiež:

​„Elon Musk by to mal brať na vedomie. Existujú krajné medze, ale aj sankcie: už čoskoro,“ dodala Jourová. Na zablokovanie účtov novinárov reagovalo v piatok aj Nemecko. „Slobodu médií nemožno vrtošivo zapínať a vypínať,“ uviedlo na Twitteri nemecké ministerstvo zahraničných vecí. S príspevkom zverejnilo aj fotografiu zablokovaných účtov novinárov, ktorí už viac nemôžu ľudí "sledovať, komentovať ani kritizovať". „Máme s tým problém, Twitter,“ uviedlo ministerstvo.

Twitter zablokoval vo štvrtok účty viac ako pätici novinárov, ktorí písali články o ňom a jeho novom majiteľovi Muskovi. Twitter po zablokovaní novinárskych účtov pritom neuviedol dôvod, pre ktorý tak spravil.

Prečítajte si tiež:

​Umlčiavanie novinárov na Twitteri je posledným kontroverzným krokom Muska, ktorý o sebe vyhlasuje, že je obrancom slobody slova, píše AFP. Niektorí novinári, ktorým bol účet zablokovaný, zverejňovali príspevky aj o zrušení účtu ElonJet, ktorý sledoval lety Muskovho súkromného lietadla.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 15.12.:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Twitter

Dôležité udalosti