Odvážny ruský umelec bojuje proti režimu pouličnými maľbami. Jeho diela okamžite mažú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nebojí sa represií a svojimi maľbami otvára oči ostatným. Ruský umelec kreslí na budovy výjavy z vojny na Ukrajine. A hoci režim ide proti nemu, nevzdáva sa.

Vladimira Ovčinnikova mnohí Rusi poznajú už viac ako 20 rokov. Medzi miestnymi si získal fanúšikov ešte dávno, keď začal na budovách v mestečku Borovsk umelecky zobrazovať dôsledky éry stalinizmu, ktoré si sám pamätá.

„Moja rodina veľa trpela. Môjho dedka boľševici zastrelili,“ hovorí.

Niekoľko rokov mal umeleckú pauzu. Na prelome tohtoročného februára a marca, keď Rusko poslalo na Ukrajinu desaťtisíce vojakov, ale Vladimir opäť nadobudol túžbu tvoriť. Aj keď vedel, že diela ho postavia do vážneho ohrozenia.

Prečítajte si tiež:

„Hneď 25. februára som namaľoval dievča v modrožltých šatách, na ktoré zhora padá bomba. Pod tým som napísal veľkými písmenami ‚STOP‘,“ priznáva Ovčinnikov.

Okamžite sa ocitol v nevôli. Maľbu mu do pár dní premaľovali. Do dokumentov mu zapísali trestný čin pre diskreditáciu ruskej armády, za ktorý hrozí až päť rokov väzenia. A navyše musel zaplatiť pokutu 35-tisíc rubľov, čo je viac ako 500 eur.

Mačka a myš

Namiesto toho, aby sa zľakol a stiahol, spravil pravý opak. Namaľoval ďalšie dielo. Napísal pod neho slovo „bezumie“ s latinským písmenom Z, ktoré sa stalo symbolom špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva nazvala inváziu Ukrajiny.

„Aj túto maľbu mi premaľovali. Tak som napísal slová ‚pozor‘, ‚Z je fiasko‘ a ‚dosť‘. Po pár dňoch to tiež premaľovali,“ tvrdí umelec.

Rozbehla sa hra na mačku a myš medzi Vladimirom a políciou, ktorá trvá do dnešného dňa. Ani jedna strana sa svojho presvedčenia zatiaľ nevzdala.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.