Z vraždy Borisa Nemcova oficiálne obvinili štyroch podozrivých

Boris Nemcov na archívnej snímke z roku 2011.
Zdroj: TASR/AP

Vyšetrovanie by sa malo skončiť v januári.

Zo zavraždenia ruského opozičného politika Borisa Nemcova vo februári tohto roka dnes oficiálne obvinili štyroch podozrivých. Pre agentúru TASS to povedal hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin.

Zaur Dadajev, Šadid Gubašev, Tamerlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev boli obvinení zo spáchania nájomnej vraždy v organizovanej skupine a z ilegálneho získania, prechovávania a prepravy strelných zbraní, uviedol Markin.

Podľa jeho slov bude čoskoro obvinený aj piaty podozrivý Anzor Gubašev, ktorého obhajca sa pre služobné povinnosti nemohol dostaviť na Vyšetrovací výbor, kde dnes podozrivých zoznámili s ich obvinením.

Trestné stíhanie ďalšie spolupáchateľa Beslana Šavanova bolo zastavené v novembri, pretože sa vyhodil do vzduchu, keď sa ho polícia pokúsila zadržať v čečenskej metropole Groznyj.

Ruslan Muchudinov, ktorý je podozrivý z objednania vraždy Nemcova a ktorého zaradili na medzinárodný zoznam hľadaných osôb, bude stíhaný osobitne rovnako ako ďalšie neidentifikované osoby, dodal hovorca.Vyšetrovanie by sa podľa neho malo skončiť v januári.

Bývalý čečenský vojak Zaur Dadajev bol v prípade vraždy kľúčovým podozrivým. Údajne sa k nej na začiatku vyšetrovania priznal, avšak potom sa svoje vyhlásenie snažil odvolať. Podľa ruských médií najprv tvrdil, že Nemcova zabil za urážku islamu a čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

Nemcov sa stal obeťou vraždy v noci na 28. februára v centre Moskvy, neďaleko kremeľských hradieb a Červeného námestia. Jeho prívrženci sú presvedčení, že vražda súvisí s Nemcovovou politickou činnosťou, kritikou prezidenta Vladimira Putina či zasahovania Ruska do vývoja udalostí na Ukrajine.

Krátko pred smrťou Nemcov pracoval na správe, ktorá mala priniesť dôkazy o priamej účasti ruských vojakov na bojoch v Donbase na východe Ukrajiny.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boris Nemcov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.