Zahraničné

Internetové spoločnosti zverejnili nové údaje o sledovaní Američanov

Heslo
Zdroj: Internet

Americké tajné služby zhromažďovali údaje o tisíckach Američanov.

Po nedávnej dohode s americkým ministerstvom spravodlivosti môžu teraz veľké internetové spoločnosti zverejňovať podrobnejšie údaje o tom, ako často dostávajú od vlády požiadavky na odovzdávanie informácií o svojich klientoch za účelom tajného sledovania ich internetovej komunikácie. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP. 

Spoločnosti Google, Microsoft, Yahoo, Facebook a LinkedIn zverejnili nové údaje za prvých šesť mesiacov roku 2013. Informácie publikované internetovými spoločnosťami dokazujú, že v uvedenom období sa americká vláda v rámci protiteroristických a iných spravodajských operácií zaujímala len o malú časť ich zákazníkov. Aj tento malý počet záujmových osôb však naznačuje, že americké tajné služby zhromažďovali údaje o tisíckach Američanov.

Hlavný právnik spoločnosti Microsoft Brad Smith kritizoval vládu Spojených štátov, ako aj vlády ostatných krajín za to, že úplne nezrušili údajné hromadné sledovanie komunikácie súkromných osôb a inštitúcií na internete. 

Určité reformy prístupu k súkromným informáciám zaviedol americký prezident Barack Obama po tom, čo odhalenie špionážnych aktivít americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) jej bývalým spolupracovníkom Edwardom Snowdenom vyvolalo pobúrenie zo strany svetovej i americkej verejnosti, ako aj lídrov spriatelených vlád, ktorých telefonické rozhovory boli preukázateľne odpočúvané. Medzi sledovanými bola napríklad aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

WASHINGTON, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti