Zelenskyj je na ceste do Washingtonu. Jeho návšteva USA neprinesie nič dobré, reaguje Kremeľ

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je už na ceste do Washingtonu. Uviedla to televízia CNN, ktorá sa odvoláva na svoje zdroje. Bude to jeho prvá cesta do zahraničia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára.

Zelenskyj plánuje navštíviť Biely dom a Joea Bidena, keď má práve americký prezident oznámiť nový balík vojenskej pomoci pre Kyjev, vrátane rakiet a vyspelých raketových systémov Patriot, ktoré majú pomôcť Ukrajine brániť sa proti ruským brutálnym útokom. Zelenskyj možno prednesie aj príhovor v Kongrese USA, ako v utorok uviedli správy v amerických médiách.

Neočakávaná návšteva Zelenského vo Washingtone má prebehnúť v čase, keď sa má ruský prezident Vladimir Putin v stredu stretnúť s vysokopostavenými predstaviteľmi ruských ozbrojených síl, zhodnotiť výsledky vojny Ruska na Ukrajine a po sérii porážok na bojisku stanoviť ciele pre budúci rok.

Prečítajte si tiež:

​Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v liste členom Kongresu uviedla, že v stredu večer by mali byť prítomní "na výnimočnej udalosti zameranej na demokraciu". Novinárom v utorok večer nepotvrdila informácie médií, ale povedala, že návšteva "absolútneho hrdinu", akým je Zelenskyj, "by bola cťou pre Kongres Spojených štátov".
Ukrajinský ľud bojuje proti Putinovi a tým "bojuje za demokraciu pre nás všetkých", dodala Pelosiová.

Zelenskyj, ktorý už desať mesiacov bez oddychu vedie Ukrajinu v boji proti inváznym ruským silám, sa často prihovára lídrom a podporovateľom po celom svete, ale vždy iba telefonicky a cez videomost. Na začiatku ruskej invázie sa zdržiaval prevažne v bunkri.

Jeho plánovaná cesta dokazuje, že Spojené štáty sú najdôležitejším podporovateľom Ukrajiny vo vojne proti Rusku, ktoré ju rozpútalo 24. februára. USA už Kyjevu poskytli pomoc celkovo odhadom za 50 miliárd dolárov, vrátane približne 20 miliárd dolárov vojenskej pomoci.

Prečítajte si tiež:

​Prezident Zelenskyj (44) navštívil v utorok ukrajinských vojakov v ťažko skúšanom meste Bachmut, súčasnom epicentre bojov, ktoré sa podľa jeho slov stalo "pevnosťou" na frontovej línii. Okolo Bachmutu, kedysi známom vinicami a soľnými baňami, prebiehajú kruté boje a veľké časti mesta aj jeho okolia sú teraz zrovnané so zemou.

„Vy tu na Donbase bránite celú Ukrajinu... Budú tu (Rusi) páchať všetko, čo páchali aj v iných mestách našej krajiny, pretože nechcú, aby niečo ukrajinské vôbec existovalo. Som si tým istý,“ povedal Zelenskyj vojakom. „Toto nie je iba Bachmut, toto je pevnosť Bachmut,“ dodal a odovzdal ocenenia ukrajinským vojakom.

Vojaci dali Zelenskému ukrajinskú vlajku so svojimi menami a požiadali ho, aby ju odovzdal Bidenovi a americkému Kongresu.

Kremeľ: Návšteva Zelenského v USA neprinesie nič dobré

Ďalšie dodávky zbraní Ukrajine podľa Kremľa iba prehĺbia konflikt, pričom stredajšia návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Spojených štátoch s určitosťou neprinesie nič dobré. O vyhlásení hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova informuje TASR, ktorá čerpala zo správ agentúr AFP a Reuters.

Očakáva sa, že Spojené štáty počas Zelenského stredajšej návštevy ohlásia nový balík vojenskej pomoci Kyjevu vrátane dodávky protivzdušných raketových systémov Patriot.

„Toto všetko s určitosťou povedie k zhoršeniu konfliktu a neveští to pre Ukrajinu nič dobré,“ povedal Peskov reportérom.

Kremeľ podľa neho neočakáva, že po Zelenského návšteve vo Washingtone zmení Ukrajina svoj postoj k mierovým rokovaniam a bude naďalej odmietať vyjednávať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Na otázku, či Moskva vôbec očakáva niečo pozitívne od Zelenského cesty do USA, Peskov odpovedal stručným: "Nie".

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 20.12. o aktuálnej situácii na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.