Zahraničné

Hrozivé varovanie: Rúti sa na nás „prílivová vlna" rakoviny

Bunky rakoviny
Zdroj: Shutterstock.com

Upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Svet čelí hrozivej vlne, ktorá so sebou prináša extrémne zvýšenie rakoviny. S varovaním prichádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá upozorňuje aj na škodlivé účinky alkoholu a cukru.

Podľa odborníkov z WHO sa má nezadržateľne zvýšiť počet ľudí s rakovinou. Počet prípadov tohto nebezpečného ochorenia dosiahne do roku 2035 až 24 miliónov ochorení ročne. Až polovici z nich by sa pri tom dalo vyhnúť.

Zdroj: Shutterstock.com

Teraz je skutočne dôležité zamerať sa na prevenciu rakoviny a bojovať tak proti fajčeniu, obezite a nadmernému pitiu alkoholu.

V súčasnosti trpí rakovinou približne 14 miliónov ľudí ročne. Ak to bude takto pokračovať ďalej, v roku 2025 to bude už 19 miliónov prípadov, v roku 2030 asi 22 miliónov prípadov a do roku 2035 až 24 miliónov ochorení.

WHO uvádza hlavné zdroje rakoviny, ktorým treba predísť:

- Fajčenie

- Infekcia

- Alkohol

- Obezita a nečinnosť

- Žiarenie, aj zo slnka aj z lekárskych vyšetrení

- Znečistenie ovzdušia a ďalšie enviromentálne faktory

- Oneskorené rodičovstvo a málo dojčiacich detí

Najbežnejším druhom rakoviny je vo väčšine krajín sveta ochorenie prsníka u žien. Rakovina krčka maternica dominuje vo veľkých častiach Afriky. Hlavnou príčinou je ľudský papillomavirus. Predpokladá sa, že využívanie HPV a iných vakcín by mohli zabrániť tisíckam prípadov.

USA/JH, BBC

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti