Pobrexitový program pre ľudí z EÚ vyhlásil súd za čiastočne nezákonný

Pobrexitový program pre ľudí z EÚ vyhlásil súd za čiastočne nezákonný
Zdroj: Shutterstock.com/lazyllama

Britský Najvyšší súd v stredu (21.12.) vyhlásil za protizákonné niektoré časti programu ministerstva vnútra, ktorý má chrániť štatút miliónov Európanov žijúcich v Spojenom kráľovstve. Dôvodom sú nesprávne vysvetlené pobrexitové pravidlá. Informovala o tom agentúra AFP.

Ľudsko-právne skupiny podporujúce občanov EÚ a ďalších európskych krajín toto rozhodnutie privítali. Ministerstvo vnútra uviedlo, že plánuje podať odvolanie.

Približne päť miliónov Európanov získalo na základe programu britskej vlády právo na dočasný alebo trvalý pobyt, čo predstavitelia vlády označili za úspech.

Prečítajte si tiež:

Kritici však tvrdia, že program nie je kompatibilný s dohodou o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a EU, pretože tri milióny ľudí s právom na dočasný pobyt sa môžu ocitnúť v Británii „nezákonne“, ak po vypršaní dočasného pobytu nepodajú ďalšiu žiadosť.

Sudca Peter Lane uviedol, že v prípade správneho uplatnenia zákonov britskou vládou bude veľa ľudí čeliť vážnej neistote.

Prečítajte si tiež:

Štátny tajomník na ministerstve vnútra Simon Murray vyjadril v mene ministerstva „sklamanie“ z rozhodnutia. Program podľa jeho slov spĺňa požiadavky vyplývajúce z dohody o odchode Británie z EÚ.

Na súd sa obrátila organizácia Independent Monitoring Authority (IMA) - kontrolný orgán založený britskou vládou, ktorý má chrániť práva občanov EÚ po brexite. Organizáciu IMA podporila aj Európska komisia a ďalšie skupiny podporujúce ľudské práva.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.